Člověk a zvířata (úvaha)

Dávno již jsou ty doby kdy naší matičku zemi obývaly převážně tvorové které jsme mi lidé začali nazývat zvířata. Po několika etapách vývoje planety došlo k tomu že jeden z těchto druhů výrazně převýšil ostatní svou inteligencí,zručností a to jsme mi lidé. Z přirozeného a vyváženého procesu soužití tvorů naší planety se tímto člověk vyčlenil a stal se nadřazeným všem ostatním. Jeho postoj k ostatním tvorům je nejenom kladný,ale bohužel ve většině případů více než záporný. Má na to právo?

Již mluva kterou jsme obdařeni pouze mi lidé, v mnoha případech naznačuje postoj k ostatním tvorům:Zbiju tě jako psa,koně apod.Můžeme namítnout že jde pouze o rčení,ale na každém šprochu-pravdy trochu!!! Nechci opomenout záslužnou činnost myslivců a rybářů kteří se starají o zvěř,krmí ji a podobně.Z druhé stránky jsem byl ,ale svědkem kdy odchované hejno kachen na malém rybníčku bylo vystříleno členy mysliveckého svazu a to velmi nehezkým způsobem!!! Objevení medvěda v Nízkých Tatrách při zimním spánku bylo obrovskou událostí až do té doby kdy někdo rozhodl že i když spí tak je nebezpečný a byl zastřelen!

Přístup člověka k zvířatům je daný i lokalitou,světadílem,náboženstvím.Pes, je u nás přítel člověka a na opak v některých částech Amerického kontinentu vítaná pochoutka.Za to naše oblíbená pochoutka vepř obecný je v Izraeli zavrhován a hovězí dobytek v Indii posvátný.
Chování lidí k zvířatům je tedy značně individuální a pochopení povahových vlastností určitých druhů sporné.Pes vycvičený na obranu a hlídání majetku,přistihl zloděje a tak jak byl vycvičen tak zasáhl.Jednoho z dvojice usmrtil tím že mu prokousl hrdlo a druhého držel až do příchodu majitele.Sáhodlouhé vyšetřování dospělo k tomu že pes který zabil, musí být utracen!Proč!!!Dělal pouze to na co byl vycvičen a udělal to výborně!Po několika měsících soudních pří a četných odvolání,kdy byl majitelem(protizákonně )uschován,nakonec vše dobře dopadlo.Dalším příkladem pudového chování zvířat a postoje člověka k nim je událost která se stala předminulý rok v Pražské ZOO.Mladí studenti,těsně po maturitních zkouškách
přelezli plot výběhu s tygry a jeden z nich byl dravou šelmou usmrcen.Rozpoutala se opět mašinérie dohadů o tom jak naložit s touto kočkovitou šelmou která se tímto provinila proti lidským pravidlům. Zvíře = lidská pravidla????? Výsledek byl:tygr musí být utracen!!!
Proč???Jednal naprosto přirozeně a pudově!Ulovil svou kořist!Naštěstí pod tlakem veřejnosti zůstal na živu a je nadále pánem a okrasou svého výběhu.(doživotní vězení) Máme právo brát zvířatům svobodu a zavírat je do ZOO? Podle mého názoru je to špatné a tato zařízení by měla sloužit pouze k ochraně ohrožených druhů.
Lov a porážení zvěře v určitých světadílech není také vždy etické, ale většinou velmi brutální.
Ubíjení malých tuleňů,nastražování želez,ok,týrání na jatkách…..atd.Víte jak loví slony některé domorodé kmeny v Africe?Přeseknou jim mačetou Achylovi šlachy a pak ubohé zvíře dobijí!!!!!!!

Člověk a zvíře? = Hrůza!!!

Hodnocení slohové práce Člověk a zvířata (úvaha)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  16 132×
  485 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře ke slohové práci Člověk a zvířata (úvaha)

Kača
Pár zajímavých slovních obratů, docela zajímavě podáno, ale ty hrubky nic moc.
Peťka
pěkně napísaný, pár chybiček...ale nevadí
Verca
Mas v te slohovce hodne hrubek, ale jinak je to moc chytry a pravdivy.