Terorismus

Nad otázkou, co je největší problém lidstva jsem nemusel dlouho přemýšlet. Napadali mě nejrůznější problémy, například: ekologické problémy jako jsou ozónová díra, skleníkový efekt, kácení deštných pralesů, nebo ať už se jedná o přírodní katastrofy, války, a tak dále, první co mě proběhlo hlavou byl asi terorismus. Poslední dobou tak známé a do nekonečna omílané téma. Jak všichni víme, po událostech 11. Září 2001, v Americe se ani není čemu divit. Tento datum nám všem jistě vstoupil do paměti a už se ho nezbavíme. Nechci se pouštět do rozebírání právě tohoto teroristického útoku, protože nejsem zasvěcen do tajů věci, ale rozhodně je to strašná událost, která zasáhla celý svět a nás všechny. Uvedl bych jen pár, podle mě zajímavých údajů, které souvisejí s tímto dnem.

8:45 (14:45 středoevropského času) Unesené letadlo American Airlines let 11 letící z Bostonu (stát Massachusetts) narazilo do severní věže Světového obchodního centra (WTC - World Trade Centrum) v New Yorku. Letadlo prorazilo zdi, a obrovská díra začala hořet. 9:03 Druhé unesené letadlo United Airlines let 175 z Bostonu narazilo do jižní věže WTC. Obě budovy hoří. 10:05 Jižní věž WTC se zřítila na ulici. Obrovský oblak prachu a trosek zalili Manhattan. Stovky záchranářů snažící se uhasit požár zůstali pod troskami. 10:28 Severní věž WTC se také zřítila. Věž tentokrát padala "do sebe". New York zalil další oblak kouře, prachu a dýmu. Zdroj: ZPRÁVY CNN (všechny časové údaje jsou dle východního amerického času - EDT, v České republice bylo o 6 hodin více).

Myslím, že dál nemusím pokračovat a každý z nás si uvědomuje o jak velké škody jde. Nejen materiální, ale hlavně kolik lidí zde ukončilo svůj život.

Dnes se již dá hovořit o válečném útoku, který má na svědomý další konflikt mezi Amerikou a Afghánistánem.

Terorismus je rozhodně strašná věc. Jde o skupinu lidí, ať vetší či menší, kteří se snaží násilím dosáhnout určité věci, která je pro ně zásadní a jsou schopni pro tuto věc obětovat i vlastní život.

Co je vlastně terorismus? Podle českého encyklopedického slovníku z roku 1993 je terorismus definován jako: “Souhrn antihumánních metod hrubého zastrašování politických odpůrců hrozbou síly a užití různých forem násilí. Vedle individuálního terorismu existuje terorismus skupin, některé koordinují svoji činnost na mezinárodní úrovni (mezinárodní terorismus). Samotné vymezení pojmu terorismus je poněkud obtížné a v odborné literatuře je možné najít celou řadu různých definic. Proti terorismu bojuje již od 60. Let organizace OSN která do této doby přijala 11 hlavních mezinárodních konvencí, které vymezily odpovědnost a závazky jednotlivých států a přispěly tak k vyšší koordinaci spolupráce v potírání terorismu. Já si myslím že dokud budou na světě tací lidé, kteří tu jsou teď, tak ani sebelepší organizace, respektive nějaké mezinárodní konvence nezabrání tomu, aby se terorismus na zemi dále rozvíjel. Vždycky se nejde nějaký nespokojený člověk, který bude prosazovat své názory pomocí násilí a zla. Kdyby se jednalo jen o jednoho člověka, tak věřím že se mu dá zabránit, ale vždycky se bude jednat o fanatické skupiny, které pro svoje přesvědčéní jsou schopni obětovat naprosto všechno. Terorismus tak ze života nás všech rozhodně nezmizel a můžeme jen čekat, kde se vlna terorismu rozhoří příště.

Hodnocení referátu Terorismus

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 081×
  524 slov

Komentáře k referátu Terorismus

co ti je do toho
a obrazky jsou kde