Bukurešť

Bukurešť je hlavní město Rumunska ležící v rozsáhlé a přenádherné svými nekonečnými dálavami, poli s "větrolamači"; ve Valašské nížině. Hlavní město leží asi 60 km severně od Dunaje. Její rozloha je impozantní - 605 km2. Počet obyvatel se různí, ale většina odhadů se pohybuje v hranici 2-2,5 milionů obyvatel. Jako snad každé hlavní město ve všech zemích bez rozdílu (polohy, minulosti, počtu obyvatel, industrializace, rozvoje atd.) plní i sama přenádherná Bukurešť úlohu opravdu kulturního (to mi věřte), hospodářského a samozřejmě i politického střediska a centra.

Díky své poloze je Bukurešť i velice důležitou (skoro samojedinou) dopravní a obchodní spojkou s městy a oblastmi, které se rozprostírají za Karpatami u obrovské řeky - Dunaje.

Bukurešť je však nejen kulturní město. Je zde samozřejmě i centrum průmyslu, který je situován především na předměstích, kde je však tím pádem větší procento škodlivin v ovzduší. Mezi ty nejvýznamnější průmysly bezesporu patří strojírenský (automobilový), chemický, farmaceutický, hutnický, textilní, kožedělný, gumárenský, sklářský, potravinářský, polygrafický.

Aby byla možnost komunikace s okolním (převážně západním světem) bylo vybudováno i letiště.

Abych však také zmínil nějaké ty kulturní záležitosti. Je zde samozřejmě divadlo, opera, muzeum, univerzita (1864), vysoké školy, řada kulturních památek (kostely ze 16.-18. století, zámek ze 17.-18. století).

Z historie Bukurešti

První zmínky o Bukurešti jsou známy z roku 1368, kdy se říkalo Bukurešti Castrum Dimbowicza; od 2. poloviny 15. století se stala sídlem valašských knížat a významné hospodářské středisko. V roce 1595 zničena Turky. A od 1862 hlavní město Rumunska. Ve 20. století stavební rozvoj. Množství parků a zeleně.

Hodnocení referátu Bukurešť

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. říjen 2007
  3 520×
  254 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Bukurešť