Bulharsko

Bulharská lidová republika (Bulharsko) leží ve východní části Balkánského poloostrova. Jeho hlavní město je Sofie. Rozloha Bulharska činí 110910 km² a má 8,9 mil. Obyvatel. Dělí se na 9 oblastí.

Cestovní ruch v Bulharsku

Černé moře – pro černomořské pobřeží jsou typické dlouhé pláže s pomalu se svažujícím mořským břehem. I několik desítek metrů od moře se tady na mnoha místech dá v moři chodit. Důležitý černomořský přístav a 3 největší město Bulharska je Varna. V jejím okolí se nachází nejstarší Bulharské černomořské letovisko Družba a Zlaté písky. Severně od Varny leží další známá a moderní letoviska jako Balčik, Albena, lázně Tuzlata a Nesebr. Nesebr se nachází na malém poloostrově, zachovaly se zde staré rybářské domy, hradby a četné byzantské kostely. Severně od Nesebru se nachází moderní letovisko Slunečné pobřeží. Jižně je Burgas, 2 největší město na pobřeží. Další známé letovisko je Sozopol – nejstarší bulharské město na pobřeží. Návštěva černomořského prostředí je ideální v měsících červen – září.

Kazanlak – Růžové údolí – nachází se přibližně uprostřed země v pohoří Stara Planina. Produkuje se tam růžový olej. Největším městem v údolí je Kazanlak, kde se nachází muzeum růží. V údolí najdete četné ruiny antických, tráckých a tureckých budov.

Plovdiv – je 2 největší město Bulharska. Najdete tady ruiny římských budov, amfiteátru a mešitu.

Rilský klášter – nechází se asi 120 km jižně od Sofie vysoko v horách. Byl založen v 10. století, v 18. století byl zničen Turky, pak byl opět postaven. Návštěvníky sem přitahují stovky fresek zdobících vnější i vnitřní zdi areálu.

Sofie je hlavní město Bulharska, ale nenabízí návštěvníkovy moc starých architektonických památek. Architektonickou dominantou je katedrála Alexandra Něvského, která byla postavena na počátku 20. století. Kostel byl postaven na památku ruským vojákům, kteří padli v rusko–turecké vojně. V kryptě kostela se nachází velká sbírka ikon. K nejstarším kostelům města patří 2 byzantské kostely – kostel sv. Jiří z 5. století a kostel sv. Sofie ze 6. století. Dalším významným architektonickým památkám patří kostel sv. Petka Samardžijská ze 14. století s cennými freskami. Osmanskou minulost země připomíná v Sofii mešita Banya Baši a mešita Buyuk, ve které je dnes umístěno archeologické muzeum. Sofie leží pod horou Vitoša, kde se nachází několik lyžařských areálů.

Veliko Trnovo – leží asi 250 km západně od Varny a patří k nejmalebnějším bulharským městům. Nachází se na strmých březích řeky Jantra. Ve středověku bylo Veliko Trnovo hlavním městem země. Z této doby se dochovaly staré domy.

Hodnocení referátu Bulharsko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. září 2007
  8 651×
  397 slov

Komentáře k referátu Bulharsko

tom
fajn referátek