Francie

Francie je 3. největší stát v Evropě, po Rusku a Ukrajině. Hospodářství patří k předním státům G8, HDP 4. místo ve světě. Členem Evropské unie i NATO.

Povrch a podnebí Francie

Francouzské pobřeží omývá Atlantský oceán, jenž má velmi velký vliv na podnebí. Většina území Francie je tvořena nížinami, pouze na západě území se rozkládá Francouzské středohoří a Francouzské Savojské Alpy s nejvyšším vrcholem Mt. Blanc (4807 m. n. m.). Podnebí je mírné, na jihu až subtropické, oceánské s velmi velkým počtem srážek.

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo tvoří 90% Francouzů, Marokánci, Alžířané, Italové, Portugalci. Jedná se okolo 4 mil. cizinců. Hustota zalidnění je 100ob/km2 se 75% urbanizací. Ve Francii se utvořilo několik miliónových měst, jako Paříž, Marseille, Lyon.

Hospodářství Francie

Francie má nedostatek surovin, těží malé množství ropy a zemního plynu v Pařížské pánvi, proto ropu dováží, železná ruda, černé uhlí se těží v Lotrinsku, barevné kovy v Pyrenejích, bauxit u jižního toku Rhóny.

Průmysl energetický, 80% jaderná energie, 20% vodní a přílivové elektrárny.

Průmysl navazuje na těžbu domácích surovin, hutnictví železa v Lotrinsku a hliníku v Alpách, strojírenství, elektrotechnika, potravinářský, textilní průmysl, chemický (La Havre, Paříž pánev).

Vyrábí se auta (Citroen, Peugot, Renault), letadla Concord a AirBus, rychlovlaky TGV. V Marseille se vyrábí technické stroje a lodě. Dvoumiliónová Paříž je centrem módy, kosmetická studia jako Dior, Avon, L'oreal jsou známa po celém světě. V přístavním městě La Havre se vyrábí hnojiva a kyseliny. Známou elektrotechnickou značkou je Thomson.

Zemědělství je díky vhodným klimatickým podmínkám na vysoké úrovni. Věnují se mu malé a střední podniky. Francie je největším producentem masa, problém s nemocí Šílených krav, dále mléka, vína a pšenice v Evropě. Dále se pěstuje cukrová třtina, chmel, brambory, ovoce (Normandie, Bretaň), olivy, zelenina, aromatické byliny (Provance - granátová jablka) na zavlažovaném území rýže. Chová se skot, prasata, drůbež především ve Francouzském středohoří, Normandii a Bretani. Tradiční je pak chov ústřic a šneků.

Francie jedním z největších producentů i konzumentů vína. Vinařské oblasti jsou Burgundsko, Lambedoc, Champagne, Bordoux. Na chov skotu navazuje potravinářský průmysl tvorbou sýrů a čokolád, dále se produkuje cognac (koňak), cigarety a doutníky.

Doprava a cestovní ruch

Ve Francii můžeme najít všechny druhy dopravy a to silniční, leteckou (AirFrance), železniční, říční (velká říční síť propojená kanály, tzv. Dumoly mezi Seina-Rýn, Loara-Rhóna, Garona-Rhóna), námořní (s nejvýznamnějšími přístavy v Marseille, Brestu, Le Havre, Dunkerque, Bordoux, Calais, Toulon) i potrubní. Doprava je na vysoké úrovni, je hustá a kvalitní, paprsčitá síť s centrem v Paříži. 1994 otevřen Eurotunel, jenž spojuje Calais s Folkstone. Po železnicích jezdí rychlovlaky TGV, pravidelná linka Folkstone - Calais - Marseille jezdí Eurotunelem.

Důležitý je také cestovní ruch, který přispívá do pokladny nemalé částky. Hojně turisticky atraktivní jsou Paříž s katedrálou Notherdam, Alpy (střediska Grenoble a Albervil), francouzská riviéra, zámky na Loiře, Avignon, Marseille.

Zajímavosti ve Francii

Ve Francii se nachází Karnak, což je megalitické pohřebiště. V Caen se konají mezinárodní filmové festivaly. Francie obchoduje především s Beneluxem, Spojenými státy, Japonskem a Německem. Francie spravuje ostrov Korsika, jenž se chce osamostatnit. V bitvě u Kresčaku padl Jan Lucemburský. Pobřeží Costa azur.

Hodnocení referátu Francie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. leden 2008
  12 173×
  505 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Francie

KLárka
Francouzské Alpy opravdu nejsou na západě země. Nepíše se Rhóna, ale s přízvukem l'accent grave. Neexistuje La Havre, a ehm, je l' óreal....
Je Provence, ne Provance. Lambedoc je správně Languedoc a Bourdoux také neexistuje (Bordeaux). Loara je ve skutečnosti Loire, Garona Garonne. a co to je katedrála Notherdam? Pokud vím, tak se vždycky jmenovala Notre Dame. Mezinárodní filmový festival se nekoná v Caen, ale v Cannes a žádné pobřeží costa azur tam není. Máte asi na mysli Cote d' Azur. (Nad o zase accent grave). Mezi námi, Francie má mnohem více zámořských departementů než jenom Korsiku! (např. La Nouvelle-Calédonie, La Réunion, Mayotte etc.)
Informace o Janu Lucemburském je tu vcelku irelevantní, a když už tu musí být, chtělo by to upřesnit. Prosím vás, smažte tento referát, je velice zcestný a určitě nemůže nikomu pomoci. To už radši použiju informace, které mám v hlavě.
Klárka ;)