Irsko

Irsko je země lesů a hornatých hřebínků a směsice tří dávných kultur – keltské, normanské a anglosaské. Prastará kultura se připomíná na každém kroku – zříceniny hradů, pevností, opatství, ale také stále živými legendami. I přes narůstající cestovní ruch, který ruší irskou izolaci…

Měna: Irská libra = 100 pencí
Počet obyvatel: 3 500 000
Rozloha: 70283 km2
Správní rozdělení: 4 provincie
Hlavní město: Dublin (660 000)

Charakteristika

Irsko– je ostrov, který je rozdělen na Severní Irsko (14 120 km2) jako součást spojeného království Velké Británie a Severního Irska, a samostatný stát Irsko, který zaujímá převážnou část ostrova. Irsko je země lesů a hornatých hřebínků a směsice tří dávných kultur – keltské, normanské a anglosaské. Prastará kultura se připomíná na každém kroku – zříceniny hradů, pevností, opatství, ale také stále živými legendami. I přes narůstající cestovní ruch, který ruší irskou izolaci, zůstávají zelené kopce a bílé pláže nedotčené. Některá města hostí přes léto festivaly tradiční irské hudby a jazzu, a někdy i lidového tance. A pokud se týče zdejších obyvatel, stačí snad ocitovat staré rčení: V Irsku nejsou cizí lidé, pouze přátelé, které jste dosud nepotkali.

Podnebí

Je označováno jako oceánské, jsou zde velmi mírné zimy, časté deště, v létě poměrně chladno, průměrná červencová teplota je 15 – 17° C. V Irsku se příznivě projevuje vliv Golfského proudu a často jsou zde k vidění subtropické rostliny.

Doprava

Železniční a autobusová:co se týče dopravy uvnitř Irska, jak vlaky, tak i autobusy jsou značně drahé. Vlaky spojují pouze Dublin s většími městy. Autobusy jezdí všude, ale zato jezdí poměrně zřídka.

Stanování

Kempování vás přivede do blízkého kontaktu se zemí. S povolením majitele můžete údajně stan vztyčit v kterémkoliv místě, které se vám líbí, často i na místech veřejných, např. v parku

Stravování

Nejlevněji nakoupíte na trzích, kde seženete ovoce, zeleninu a domácí chléb, nebo v levných obchodních domech.

Turisticky atraktivní oblasti

Dublin – hlavní město Irska, nazývané irsky Baile Átha Cliath (město u říčního brodu), je správním, průmyslovým a kulturním střediskem Irska. Město je velmi staré, vzniklo na místě raně keltského sídliště.

Ring of Kerry – 112 mil dlouhá pobřežní silnice kolem poloostrova Kerry. Pokud se vám nezdaří stop, můžete projít pěžky 35 mil dlouhou horskou stezku Kerry Way.

Aran Island – leží 15 mil od pobřeží u města Galway. Známé jsou tím, že se na nich mluví původním jazykem (Gaelic). Na ostrově Inishmore naleznete silnice vhodné k jízdě na kole, klidné, s výhledy na Connemara Moountains i na pobřežní pláže. Na ostrově Inishmaan se dosud zachovaly původní domky postavené jeden na druhém (jako obrana proti větru).

Cork – je druhé největší město v Irsku (135 000 obyvatel), bylo založeno v 6. století. Dnes je obchodním a průmyslovým centrem na jihu Irska, s důležitým přístavem a mezinárodním letištěm.

Killarney– údolí vyhlazená ledovcem, který sem zanesl také semínka arktické flóry, která se nyní mísí s flórou středozemní. Celé území bylo vyhlášeno národním parkem Killarney National Park. Od jezera Upper Lake můžete vycházet na delší tůry do pohoří Macqillicuddy´s Reeks a Purple Mountains. Město je místem university a biskupství.

Beara Peninsula – oblast bez veřejné dopravy, rozkvetlé louky, křišťálově čistá jezera a jako ovečky kudrnaté hory. Z poloostrova se dá dostat i na ostrovy – na Seal´s Islandu je sídlo tuleňů a na Bere Islandu je jachtařská škola. Jezera jsou ideální jak pro rybaření, tak pro veslování. Na poloostrově jsou i památky starého osídlení, zříceniny Dunboy Castle, Celtic Church a opuštěné doly Cooper Mines.

Hodnocení referátu Irsko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Martin Neužil
  12. listopad 2007
  14 081×
  577 slov

Komentáře k referátu Irsko

-_-
chybí historie ale jinak skvělý
vana
vpoho ale chce to víc věcí jako co tam probíhá a tak dále.uwu
jakože celkem useless tady tohle
izi
super
lalalala
super
bb
jde to ale chtělo by to víc zeměpisných údajů
l
mgr.Josef Levejhák
omg
Josef Levejhák
Tento odborný text je antichloropodní a antropologicky světově nevíznamný
anna
děkuju nemusela jsem vymýšlet žadný referát
Anethhka Aneta.Pospa(zavináč)seznam.cz
fakt moc děkuju strašně mi to pomohlo
barbora chalupkova barborachalupkova(zavináč)seznam.cz
moc krasne az do puntiku vypsane pomohlo mi to a je to velmi krasne moc vam dekuji za tyto krasne informace.barca.
:-D
dobry me to pomohlo :)
hjazfdb
je to dobry