Jižní Evropa

Jižní Evropa je nejjižnější část kontinentu evropského kontinentu. Většina států v jižní Evropě sousedí se Středozemním mořem, výjimkou je Portugalsko a ministáty San Marino a Vatikán. Všechny státy jižní Evropy se nacházejí v subtropickém pásu, byť částečně zasahují také i do mírného.

Státy jižní Evropy jsou převážně chudší země, nejvýznamnější příjmy získávají tyto státy z turistického ruchu, jsou navíc podporovány Evropskou unií, takže k prudkému rozvoji dochází i zde. Za sluncem, teplým mořem a památkami sem ročně přijíždí miliony turistů; díky provázanosti EU se sem stěhují na stáři i mnozí lidé z chladnějších částí kontinentu.

V jižní Evropě je významné také zemědělství. Mezi hlavní produkované komodity patří hlavně ovoce, olivy, fíky, víno. Přestože těmto komoditám se na polích jihoevropských zemí daří, hlavně díky velkému množství slunčených dní, velkým rizikem zde bývá sucho, přicházejí také i požáry. Jen na počátku 21. století ničily rozsáhlé části lesů v Portugalsku a Řecku.

Jižní Evropa byla v historii hlavním sídlem evropské civilizace, která se zde rozvíjela hlavně ve starověku. Staří Řekové čerpali svou moudrost od Egypťanů, Římané zase od Řeků. Ve Vatikánu sídlí hlava katolické církve - papež Benedikt XVI. Na začátku novověku však bylo tržitě obchodu a rozvoje kultury přeneseno spíše k zemím na pobřeží Atlanskému oceánu (Severní Amerika a Západní Evropa) a význam Středomoří a hlavně Jižní Evropy tak upadl. Přispělo k tomu i nebezpečí ze strany Osmanské říše, která jihoevropské země ohrožovala a navíc znemožnila obchod s mnohými městy a zeměmi.

Státy jižní Evropy
Itálie
Malta
Portugalsko
Řecko
San Marino
Španělsko
Vatikán
Francie (jižní část)
Monako
Andorra

Hodnocení referátu Jižní Evropa

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Karina
  28. prosinec 2012
  12 329×
  255 slov

Komentáře k referátu Jižní Evropa

Slon 1234
Kopírajte
k
nice
Anonym
Uplně celé zkopírované z Wikipedie
anonym
fajn
Alalal
Omg .... já myslel že to bude pořádný ..
Lavender
Do státu JE nepatří Francie ani její jižní část. Patří to ZE
Botis
Vždyť tohle je jen obšlehnuté z Wikipedie