Kuba

Kuba je největší ostrovní stát v Karibském moři asi 180 km jižně od Floridy. Na délku měří 1275 km, šířka se pohybuje kolem 100 km. Nejvýznamnější horstvo představuje krystalická Sierra Maestra(hora Pico Turquino 1994 m). Podnebí je tropické pod vlivem pasátu vanoucího převážně z východu. Nejvíce prší v létě a návětrné polohy dostávají 1500 až 2000 mm srážek. Zima a vnitrozemí je sušší. Větší vodní tok představuje pouze řeka Cauto(250 km). Souvislý tropický les s mahagonem, palmami, cejbami, cedrovitými stromy a kapradinami se zachoval na svazích Sierry Maestra.Ve větších výškách rostou borové lesy.Většinu území ale pokrývá savana s porosty královských palem. S vyjímkou aligátorů žijí na ostrově jen drobní živočichové.
Rozloha: 114 524 km2 Počet obyvatel: 11 096 395 Státní zřízení: socialistická republika se systémem jedné politické strany a jednokomorovým parlamentem (hlavou státu je ministerský předseda - Fidel )Největší města: La Habana (hl. město) 2 184 990( zal1519), Santiago de Cuba 435 00, Camagüey 305 000, Holguín 240 000, Guantánamo 215 000, Santa Clara 200 000 Úřední jazyk: španělština Etnické složení:!poznámka! náboženská příslušnost: římští katolíci 39%, po roce 1959 se většina lidí k žádnému náboženství nehlásí. Hrubý domácí produkt na os.: 1 050 US dolarů Střední délka života: muži 73 let, ženy 78 let Struktura HDP: zemědělství a průmysl
Kubánské hospodářství bylo vždy orientováno na vývoz. Kuba byla dlouho 3. největším producentem cukrové třtiny na světě. Na plantážích se pro export pěstují dále citrusy, tabák a káva. K domácí potřebě slouží rýže, sladké brambory, boby a zelenina. Rozšířil se chov skotu, ale část potravin se musí dále dovážet. Významný je lov tuňáků. Důležité pro export jsou chromity, nikl a kobalt. Existují i zásoby mědi, ropy a zemního plynu, ale těžba je nízká a Kuba je silně závislá na dovozu paliv z Ruska, který byl ovšem omezen. Tradičním průmyslem je zpracování tabáku(pověstné doutníky), cukru(včetně výroby rumu) a ryb.
Poměrně rozvinutá železniční a silniční síť trpí nedostatkem finančních prostředků na údržbu. Sociální a zdravotní péče i vzdělání jsou na slušné úrovni a poměrně dostupné.
Fidel Castro:76 let, činitel kubánského a mezinárodního komunistického hnutí.1953 v čele ozbrojeného vystoupení proti diktátorskému režimu Batisty, za což byl odsouzen k 15 letům vězení. 1955 amnestován; emigroval do Mexika, kde zformoval revoluční oddíl pro pokračování boje proti diktatuře. 1956 se vylodil na Kubě s lodí Granna a stanul v čele partyzánské války, která skončila vítězstvím kubánské revoluce. Poté předseda .Hrdina SSSR (1963), Československý řád bílého lva 1.třídy s řetězem (1972).
Historie:Na pobřeží Kuby přistál již při své první plavbě Kryštof Kolumbus .Už na počátku 16.století byla kolonizována Španěly, kteří brzy vyhubili indiánské obyvatelstvo a s rozvojem plantážnictví v 17. a 18. století byli nuceni dovážet otroky z Afriky. Otroctví bylo zrušeno až roku 1886. Nezávislost si Kuba vybojovala v tzv. 30ti leté válce až roku 1898.USA opustily Kubu roku 1902. Následovalo období diktatur(Batista). Po neúspěšném pokusu roku 1953 a gerilové válce byl režim Fulgencia Batisty (1901-1973) roku 1959 svržen komunistickým revolučním hnutím vedeným Fidelem Castrem (nar. 1927). Ten proměnil kubánský stát v osobní diktaturu podle sovětského vzoru. USA uvalily na Kubu ekonomické embargo a pokusily se v roce 1961 neúspěšně vylodit v zátoce Sviní, ale zabránily rozmístění sovětských jaderných raket. S pomocí SSSR a ostatních socialistických zemí došlo k rozvoji hospodářství a zvedla se životní úroveň chudých, ale rozpad komunistického bloku v roce 1989 znamenal přerušení pomoci a hospodářský kolaps země, který vyvolal masovou emigraci.

Zajímavosti: Průměrný plat : 25 USD, pak ten chirurg 45 USD / měsíc. Cestování do zahraničí : 1700 USD ; měna: Peseta ( Pessos ), USD ( 25 P), Konvertibilní Peso ( bankomaty, = 1 USD ); neznaj Eura; důležité jsou mořské ryby ( nesměj se ale moc lovit, vojáci hodně kšeftujou s langustama).V březnu se zde koná karneval, maj velmi dobré školství, velmi důležitá rodina, lidi sou hrozně přívětivý, ukecaný, samý míšenci, nepracujou ( vedra, šílená vlhkost ) , nekouřej doutníky ale cigarety . SPORT: basseball, box, balet . Basseball ( velmi kvalitní liga , jednou ročně velkej match Kuba (většinou vyhrajou) vs. USA , nadhazovač zůstal v USA - projev Fidela v televizi!
Všichni starý auta, ale Pedroso má Jaguara. JÍDLO A PITÍ : rýže s fazolema ( ros negro ), smažený banány, na štědrej den prase ( maj i vánoční stromky); pití : RUM ( z třtiny) ( Habana Club,Bucanero,Bacardi) , pijou vodu ( limo = cena 0,7 l rumu ( 25kč), pivo : pro turisty značka Crystal, voni pijou jiný; koktejly:Cuba Libre, Mojito,Daikiri, specialita: Kokoloko (useknou vršek kokosu a smíchaj mlíko s 5 limetkama a rumem), nedostatek kosmetiky, Fidel nemá rád náboženství. náboženství : Santorie - voodoo + křesťanství ( doma mí každej oltář, bůžek, dávaj mu jídlo a dolary, má podobu světce), na každym rohu je policajt ( musej na sebe vidět) ( vražda v nějakym divadle);Doutníky : lze vyvést max. 50 doutníků / osobu. Cohiba a další.; NESNÁŠEJ Ameriku a američany, jinak přívětivý. Když jsem tam byl, tak byly 40°C vedra.

Hodnocení referátu Kuba

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. srpen 2008
  5 704×
  796 slov

Komentáře k referátu Kuba

Dia
DÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍK! :
Terka
Super..Díky..
verca
diky za referat je to super