Nový Zéland

V jižním Pacifiku leží skupina ostrovů, o kterých se říká, že jejich krása je bezkonkurenční oproti ostatním zemím na světě. Je to místo, kde jsou teploty příjemné po celý rok. a kde se hory vypínají k obloze, jako by se chtěly dotknout slunce. Toto místo se nazývá Nový Zéland, někteří lidé jej nazývají rájem.
N. Z., který leží jihovýchodně od Austrálie. N.Z. poprvé objevil Dutchman Abel Tasman v 17. století a pobřeží později prozkoumal Angličan James Cook. Ačkoliv N.Z. tvoří mnoho ostrovů, dva hlavní ostrovy jsou nejznámější. Jsou to North Island a South Island, mají sice podobný název, ale jinak jsou rozdílné jako den a noc. North Island je známý svou sopečnou aktivitou, malými jezery a podnebím, které je podobné Evropskému, South Island je známý svými úchvatnými horami a romantickými údolími, často připomínající evropské Alpy.
Prvními obyvateli N.Z. byli Maori, lidé Polynejského původu. Novozélanďané mají vždy lepší vztahy s Maorijci než Australané s jejich domorodci. Maorijci tvoří asi 9 % obyvatelstva a jejich jazyk je úředním jazykem N.T., společně s Angličtinou.
N.Z. je členem Britského společenství národů a proto uznávají královnu Alžbětu II. a jako hlavu státu.
Hlavním městem je Wellington. Mezi další velká města patří Auckland (největší město), Christchurch, Manakau a Dunedin. N.Z. má asi 3 800 000 obyvatel. Zajímavostí je, že v zemi je více ovcí, než lidí. N.Z. vyváží velké množství vlny do celého světa. Stejně jako Austrálie, N.Z. je domovemněkolika druhů zvířat, které nemůžeme najít nikde jinde na světě. Jedním z nich je kiwi - pták, který neumí létat.

 

Hodnocení referátu Nový Zéland

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  13. únor 2008
  4 599×
  260 slov

Komentáře k referátu Nový Zéland