Peking (Beijing)

(Beijing) - císařské město
-hlavní město Číny, 2.největší (1. Šanghaj-21 950 000 obyv.)
Počet obyvatel - 19 482 000 – včetně aglomerace (1997) 6 690 000 bez aglomerace
Rozloha – 16 808 km2
Nadmořská výška - asi 51 m.n.m.
Podnebí - okraj přímořské oblasti Žlutého moře,subtropický pás.
Průměrná roční teplota-Leden : - 5,2 oC Červenec: 25,8 oC Srážky-680 mm za rok
Význam-pestrý průmysl, dopravní křižovatka, centrum vzdělání (dvě univerzity)
Průmysl - převažuje hutnický, strojírenský, potravinářský, textilní. Velké zásoby černého uhlí. Energie z tepelných elektráren.
Zemědělství - méně významné-kukuřice,bavlník,zelenina,chov skotu a koz.

Historie - první zmínky 2000 př.n.l. , 1.tis. př.n.l. až 10.století - znám jako město Ťi. 936-pol.12.st. - rezidence kitonské říše.1215 - dobyt Mongoly 1264-1368 - sídlo dyn.Júan. od r.1421 - sídlo dyn.Ming hl.město Číny od roku 1912, s výjimkou let 1927-49, kdy byl hl.městem Nanking.

Peking je městem mnoha tváří, na jedné straně hektické moderní velkoměsto, přelidněné a překotně rostoucí, které mění svou tvář ze dne na den, na druhé straně tajemné císařské město, ukrývající za svými zdmi tisíciletou historii své říše. Snad všichni návštěvníci Pekingu touží v první řadě navštívit Zakázané město, kde žili vládcové posledních císařských dynastií Ming a Čching a kam se normální smrtelník nemohl dostat. Vládlo zde 24 císařů, poslední z nich ,císař Pui ,ukončil svou vládu roku 1911. Jednotlivé budovy, síně a paláce, v nichž císaři vládli, rozjímali nebo se vzdělávali, nesly i odpovídající jména : Síň nejvyšší harmonie, Síň pěstění mysli, Palác nebeské čistoty, Palác pozemského klidu. O chod paláce se starala palácová správa, obrovská instituce s velkým množstvím lidí v různých funkcích, o blaho císaře, jeho rodiny a konkubín pečovali stovky eunuchů. 20 km severozápadně od Pekingu je zajímavá letní císařská rezidence tzv. Letní palác, který nechala postavit v 90.letech minulého století císařovna vdova C´si, kterou známe z Fabriciova románu Tajný deník čínské císařovny. Je zde nádherný koridor 728 metrů dlouhý s více než 8 000 obrazy. Tak, jak je Zakázané město největším a nejznámějším palácovým komplexem v Číně, je nejvýznamnějším čínským chrámem pekingský Ťiantan - Chrám nebes,který byl postaven v roce 1420. Zde čínští císaři přinášeli oběti bohům nebes a prosili o dobrou úrodu. Chrám nebes se rozprostírá na ploše 273 ha a je to rovněž celý komplex budov, oltářů a zahrad.

V Pekingu je rovněž největší ZOO v Číně(chov pand,které jsou symbolem Číny ) , “Hedvábná“ ulička-vyhlášené turistické místo, lze zde koupit pravé čínské hedvábí, Park Bei Hai – jeden z nejpopulárnějších parků v Pekingu, který je příkladem klasické čínské zahrady a nejzachovalejší tibetský budhistický chrám mimo území Tibetu. Má několik sálů s nejkrásnějšími tibetskými uměleckými díly a památkami, sebranými z celé Číny, včetně 26 m vysokého Budhy, vytesaného ze santalového dřeva. Za prohlídku stojí i největší chrám v Číně – Konfuciův chrám.

Peking je tedy turistickým i průmyslovým městem s bohatou historií;městem kol a cyklistů i věčně zablokované dopravy.

Hodnocení referátu Peking (Beijing)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. prosinec 2008
  5 614×
  484 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Peking (Beijing)