Poušť

Poušť je neúrodná oblast, která trpí nedostatkem vody, ročně tam naprší pouze 30cm vody, tudíž se v těchto oblastech nevyskytuje tolik vegetace, jako v jiných. Tou největší a nejznámější pouští je africká Sahara, která má asi 9 mil km², dále pak například Gobi v Číně, nebo Arabská poušť.

Rozeznáváme 4 druhy pouští:

  • hamadu (což je skalnatá poušť, příklad: Hamáda al-Hamrá v Libyii)
  • seriry (pouště štěrkovité, oblázkovité – ty jsou převážně na Sahaře) 
  • ergy (viz kumy)
  • kumy (píščité pouště)

Pouště vznikly tam, kde je v oblastech vzduch neustále horký a suchý, protože poušť je to jen tehdy, až je množství odpařované z rostlin větší, než množství, které vstřebávají. Kromě těchto horkých pouští jsou ještě studené pouště, které jsou v polárních oblastech (např. nad Grónskem, Antarktidou).
Pro pouště jsou charakteristické velké výkyvy teplot, v horkých pouštích se denní teploty pohybují kolem 50° a večer klesají až pod bod mrazu.

Proto jsou stálé vodní toky v pouštích velmi vzácné, když zaprší, můžeme nalézt vádí (to jsou po většinu času suchá koryta, když zaprší, můžou být ale vlhká.

Dále co se vodních míst týče, tak všichni asi víme, co jsou oázy. Vznikají v kotlích a sníženinách, kde se podpovrchová voda a vzniká guelta (to jsou v podstatě zaplavená místa, kde je úroveň vypařování se nižší). V oázách se pro dobré podmínky pěstuje často datlová palma, fíkovníky, olivovníky. Ve větších oázách pak lidé pěstují obiloviny.Lidé bydlí v oázách nebo uměle zavlažovaných oblastech. Kromě lidí jsou obyvatelé pouště také plazi (hadi, gekoni, varani…), hlodavci (tarbíci), zajícovci, šelmy (fenek, pouštní liška, vlk), a různé druhy hmyzu.

Rostlinstvo v pouštích je chudé a řídké. Rostou zde rostliny efemerní, které během krátké doby, kdy prší, nebo tak, vyklíčí a hned odumřou. Pak jsou zde ještě sukulenty, které ve svém těle shromažďují vodu, která jim pomáhá přežít velká období vedra. Tady je příkladem aloe vera nebo všem ztnámý kaktus.

Hodnocení referátu Poušť

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Michaela Nguyenová
  12. červen 2013
  6 964×
  315 slov

Komentáře k referátu Poušť