Střední Evropa

Střední Evropa je částí Evropy ležící mezi východní a západní Evropou, kterou většinou rozumíme Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko, označované někdy také jako středovýchodní Evropa. V širším kontextu do střední Evropy řadíme ještě Německo, Rakousko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Do Evropské unie vstoupilo 7 států střední Evropy. Prvním se stalo Německo r.1952, poté Rakousko r.1993 a ve stejném roce 2004 přistoupilo ještě Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Švýcarsko a Lichtenštejnsko nevstoupilo. Střední Evropa má rozlohu 1 038 960km čtverečních a počet obyvatel je 163,73 obyvatel.

Polsko - rozlohou největší stát ve střední Evropě. Jeho rozloha je 313 000 km2. Celkový počet obyvatel je 39 mil. 98% jsou Poláci, dále pak Ukrajinci a Bělorusové. Velký počet obyvatelstva jsou katolíci. Polsko je průmyslově-zemědělský stát. Těží se tu černé a hnědé uhlí, ropa aj. Měna tohoto státu je 1 zlotý.

Česko - rozloha je 78 800km2. Hlavním městem je Praha. Hlavou státu je prezident. Počet obyvatel je 10,2 mil. Z toho 80% všech obyvatel žije ve městech. Měna je česká koruna.

Slovensko - vnitrozemský stát s převládajícím kontinentálním klimatem. Počet obyvatel je 5,4. Hlavním městem je Bratislava. Historie je velmi bohatá. Dominantou největšího slovenského města je Bratislavský hrad obklopen zelení. V hlavním městě vede petrochemie. Slovensko se řadí na 4.místo užívání jaderné energie ve světě.

Maďarsko - je republika v čele s prezidentem. Počet obyvatel je 10,1 mil. Náboženství je římskokatolické, protestantské a ateistické. V hlavním městě Budapešti je známý hlavně Margitin most dlouhý 607m a budova parlamentu postavená v novogotickém slohu.

Slovinsko - rozloha 20 000km2. Hospodářsky vyspělá země. Hospodářství je zaměřeno na průmysl strojní, elektrotechnický, automobilový, textilní, kožedělný aj. Počet obyvatel je 2 mil. Měna tohoto státu je tolar.

Německo - rozloha státu je 360 000km2. Vysoce vyspělý průmyslový stát s velkými zásobami nerostných surovin. V Německu je poměrně vysoká nezaměstnanost způsobená přílivem osob ze zahraničí. Počet obyvatel je 82mil. Měna Německa je EURO.

Rakousko - je středoevropský stát s rozlohou 83 900km2 a s 8,1 miliony obyvateli. V Rakousku se každoročně konají významné kulturní akce, mezi ně patří i Mozartův den v Salcburku. V únoru jdou zajímavé masopustní průvody v celém Rakousku.

Švýcarsko - země bank, čokolády a také světoznámého děravého sýra a super přesných vlaků. Země, kde leží největší ledovec i nejvýše položená vlaková stanice Evropy. Kraj vysokých krajských štítů, ale též zelených pastvin. Počet obyvatel je 7 mil. a rozloha 41 000km2. Jazyk němčina.

Lichtenštejnsko
- je konstituční monarchie vedená jeho vládnoucím princem. Jazyk němčina. V této malé zemi s počtem obyvatel 31 000 a rozlohou 160km2 se vyrábí zubní protézy. Měna švýcarský frank.

Hodnocení referátu Střední Evropa

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Karina
  28. prosinec 2012
  15 214×
  427 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Střední Evropa

viola
Super díky
Martina
Můžu se jen zeptat, ten počet obyvatel mi přijde divný. Nechybí tam něco, jako 163,73 milionů? Dík za odpověď
K.Skacelova
Tak doufam ze to tu mate dobre jinak bych dostala 5