Edgar Allan Poe

- nejoriginálnější a nadčasový americký spisovatel
- vynalezce detektivky a hororu
- syn herců pocházejících z Anglie
Poeova matka zemřela když mu byli dva, proto si ho adoptoval richmondský obchodník, který měl bezdětnou ženu.
Poe byl poslán do Anglie na střední školu. V patnácti šel na univerzitu do Virginie, ale jeho nevlastní otec ho přestal financovat, protože prohrál peníze v hazardních hrách. Zde také vydal svoji první sbírku poet.V důsledku nouze byl nucen nastoupit do armády, ale protože jeho nevlastní matka umřela, jeho nevlastní otec se nad ním slitoval, vykoupil ho z armády a dostal ho na prestižní vojenskou akademii.
Po krátké době ho vyhodili, protože se na celý týden v akademii neukázal.
Poté šel do Baltimoru, kde se mu dařilo psát úspěšnou kritiku do místních novin.
Zde se ve svých 25 oženil za svoji sestřenici, které bylo 13 let.
Následovalo vyhození z novin za pití alkoholu při práci.
Kdosi o něm řekl: „K tomu, aby pobavil společnost, stačila Poevi pouze jedna sklenička, ale byla to taky ta samá sklenička, která byla počátkem celonočního řádění“. Poe prošel v životě těžkou zkouškou, jelikož žena, kterou miloval trpěla težkou turkulozy již od jejich svadby. Z tohoto pohledu je jeho sklon k piti pochopitelnejší.
Přestěhoval se do New Yorku, kde pracoval jako editor v několika novinách (od 30 do 36) Během této doby napsal také svoji báseň Havrana, kterou si vysloužil celostátní popularitu. Jeho jméno bylo, ale pošpiněno skandálem o nevěře (asi se jednalo o pomluvy).
Jeho žena rok nato umírá na tuberkulozu.
Poe žil po dva roky hýřivým životem. Nechal se vydržovat od svých přítelkyň. Napsal také pár zajímavých knih, jako například Eureka, což je nadpřirozené vysvětlení vesmíru, které je jedněmi bráno jako „blábol“ a druhými jako geniální dílo.
Na konci léta roku 1949 na oslavě narozenin v Baltimoru u jedné ze svých přítelkyň cítil předzvěst smrti.
Poté co se s ní vyspal se velmi opil. Dostal infarkt a ještě na oslavě zemřel.


Poe [pou] Edgar Allan, * 19. 1. 1809 Boston, † 7. 10. 1849 Baltimore, americký spisovatel; jeden z nejoriginálnějších amerických básníků a povídkářů. První básnickou sbírku Tamerlane and Other Poems (Tamerlán a jiné básně) vydal ještě za pobytu v armádě. Významné jsou jeho pozdější básně Lenora, Heleně, Havran, Ulalume nebo Zvony pro svou působivou obraznost, hudebnost a symboličnost. Ačkoliv jeho poezie zachycuje především zjitřené city a nálady, v eseji Filozofie básnické skladby Poe doložil na genezi básně Havran, že vznikla na základě racionálního principu, přesně odvažujícího dávky smutku, melancholie a tragické ironičnosti. Poe je však také mistrem krátké prózy. Jeho první tištěná próza, novela Příběhy Arthura Gordona Pyma, je založena na postupné kumulaci hrůz během námořní výpravy. Na malé ploše jsou okamžiky hrůzy předváděny v povídkách, např. Jáma a kyvadlo, Předčasný pohřeb, Sud vína amontilladského, Černý kocour, které jsou považovány za předchůdce moderních hororů. Mistrovsky je v nich zachycen stav vypravěčovy mysli, jemuž odpovídá i jeho okolí (Zánik domu Usherů). Jiné povídky lze považovat za první ukázky science fiction (Von Kempelen a jeho objev, Příběh z rozeklaných hor); důležitou součástí díla jsou i povídky humoristické (Muž, který se rozpadl, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu!, Vrah jsi ty!). Povídky Vraždy v ulici Morgue, Odcizený dopis, Zlatý brouk jsou pro deduktivní, přísně logický postup hrdinů při odkrývání tajemství považovány za první detektivky a francouzský vyšetřovatel Dupin za prvního “velkého detektiva”. Poe značně ovlivnil evropskou literaturu, zejména francouzské symbolisty.

Hodnocení životopisu Edgar Allan Poe

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 835×
  554 slov

Komentáře k životopisu Edgar Allan Poe