Poe, Edgar Allan - Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Jáma a kyvadlo je soubor povídek hororového až tragikomického charakteru, poněvadž Poe je čtenáři podává s určitou dávkou vážnosti i humoru, proto není snadné pochopit autorovu hlavní myšlenku. Po přečtení několika povídek, lze vypozorovat určitý řád. Autor na začátku sdělí čtenáři svůj subjektivní názor, poté charakterizuje postavy(je-li to nutné) a přikládá nějaké historické souvislosti či odkaz na jiného autora, který ho ovlivnil. Potom konečně začíná samotný děj, jenž je proložen řadou latinských, francouszkých a německých citátů, přirovnání, přísloví či metafor.

Jáma a kyvadlo

Příběh vypráví o člověku, který byl inkvizitory odsouzen k smrti. Byl uvězněn v tmavém žaláři. Snaží se jej zabít všemožnými způsoby, jedním z nich je zozžhavení zdí kobky, které byly samozřejmě z kovu. Vězeň však bojuje o život i v tak beznadějné situaci, ale nakonec jej přivážou na desku, jenž je položena napříč přes jámu v kobce.Trestanec ale dostane nápad a využije všudypřítomné krysy ke své záchraně, namaže provazy jimiž je spoután zbytky jídla, jež mu zbylo a krysy je instinktivně přehryzají.Když už je na pokraji svých sil a vrávorá na okraji desky, chytí jej ruka generála Lasalla.

Seznam povídek: Pád do Malströmu, Rukopis nalezený v láhvi, Podlouhlá bedna, Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk, Vrah jsi ty!, Předčasný pohřeb, Jáma a kyvadlo, Zánik domu Usherů, Sud vína amontilladského, Skokan, Maska Červené smrti, Muž davu, Démon zvrácenosti, Berenice, William Wilson, Černý kocour, Zrádné srdce, Eleonora, Medailón, Rozhovor Eirose s Charmionem, Příběh z rozeklaných hor, Tisící druhý Šeherezádin příběh, Senzace s balónem, Tři neděle v týdnu, Von Kempelen a jeho objev, O šizení jakožto exaktní vědě, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu!, Ďábel ve zvonici, Král Mor, Anděl pitvornosti, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Na slovíčko s mumií, Muž, který se rozpadl

Kompoziční prostředky: využití alegorie, magické motivy, záhadnost, smutek, melancholie, úvahy o smrti => rysy romantismu; umění vyvolat pocit hrůzy a tajemnosti (prvky hororu)

Hodnocení čtenářského deníku Poe, Edgar Allan - Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. prosinec 2007
  16 849×
  313 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Poe, Edgar Allan - Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Kačka
Jeden člověk je odsouzen inkvizicí k smrti. Autor morbidně popisuje, jak ho zlí soudci trápili. Celou dobu se ho snažili donutit, aby skočil do nějaké díry. Když už ho tam skoro dostali, přijela francouzská armáda a zajatce zachránila.