John Steinbeck

(27. 2. 1902 – 20. 12. 1968)

John Steinbeck se narodil v kalifornském městě Salinas. V Kalifornii žil většinu svého života. Studoval 4 roky na Stanfordově universitě biologii, ovšem studia nedokončil. Prošel řadou příležitostných zaměstnání pohyboval se v nižší společnosti, dá se říci, že poznal život, seznámil se s různými lidmi. Tyto zkušenosti se staly inspirací pro jeho budoucí literární činnost, která byla jeho hlavním zájmem. Za druhé světové války působil jako reportér v Evropě, zúčastnil se americké invaze a pobyl v SSSR. Po válce začal jeho pověst začala slábnout, ovšem i přesto roku 1962 získal Nobelovu cenu za literaturu. Byl třikrát ženatý, třetí manželství prožil v New Yorku. Zde prožil stáří, změnil své životní názory, dokonce stranil americkému zásahu ve Vietnamu, nesouhlasil s protestními hnutími mládeže hlavně s Hippies.

Dílo:

Romány, povídky či novely. Jeho příběhy se často odehrávají v rodném kraji Kalifornie.Jako kritický realista ve svých dílech zobrazuje krutý život za hospodářské krize, sociální nespravedlnost a tehdejší morálku společnosti, ovšem také oslavuje lidskost a soucit. Inspiroval se i svými válečnými zkušenostmi či biologickými studii - dokonalý popis přírodního pozadí příběhů - Steinbeck dokonce sepsal vědeckou publikaci Moře Cortézovo. Některá svá díla se Steinbeck pokusil sám zdramatizovat.
Neznámému bohu, Nebeské pastviny – díla oslavující přírodu
Pláň Tortilla (1935) – humorný příběh z prostředí mexických přistěhovalců a povalečů v Kalifornii.
Hrozny hněvu – vrcholné S. dílo, r. 1940 Pulitzerova cena. Cesta farmářů z Oklahomy do Kalifornie za prací. Na cestu se vydali v důsledku velkého sucha v naději v lepší zítřek.
Měsíc zapadá, Svrhněte bomby, Ruský deník – válečné zážitky
Na Plechárně – návrat k mexickým přistěhovalcům
Na východ od ráje (1952) – tragické střetnutí bratra s bratrem a syna s otcem.

O myších a lidech (1937)
- novela
Příběh dvou mužů, námezdních dělníků, kteří v době krize putují od města k městu a hledají práci. Lennie Small je mentálně postižený, chová se jako dítě. I přesto je ale velmi silný a pracovitý. George Milton je jeho starý přítel, stará se o něho od té doby co zemřela Lennieho teta, pečuje o něj jako o vlastního.
Spolu přicházejí na ranč v Soledadu, aby si zde vydělali pár peněz. Zde se seznamují s typickým prostředím farmy s jeho hrdiny, koňákem Slimem, kterého každý respektuje a uznává, rváčem Courleym, synem majitele ranče, černým Crooksem a s chromým uklízečem Candym. Lennie a George mají sen, chtějí si koupit vlastní hospodářství, usadit se a zbavit se potulného života. Lennie se lidí na farmě straní, ale i tak se s ním dostane do křížku Courley. Lennie neví jak z toho ven, jen stále dětsky sní o svých zvířátkách a o budoucnu. A George jeho sny rád podporuje. Jednou dostane malé štěně a to se stane jeho jediným přítelem. Když si s ním ale večer hraje a hladí ho, zlomí mu vaz a zabije ho. Bojí se, aby na to někdo nepřišel. V tom ho však vyruší Courleyho žena ( záletná, je s Lenniem aby vzbudila žárlivost manžela),chce s ním promluvit. Lenniemu se líbí její vlasy, chce si je pohladit, ona začne křičet. Když ji chce L. umlčet, zlomí jí také vaz a zabije ji. Potom utíká pryč. Když ji najdou, všichni muži se za Lenniem vydají a chtějí ho bez soudu zabít. George řeší dilema, jak se zachovat, zda uprchnout s Lenniem či vzdát se své vize o budoucnu a Lennieho odstranit. Nakonec Lennieho sám zastřelí a ušetří ho lynčování. Prožívá v nitru hrůzu, ale na povrchu se chová chladně a klidně.Lennie ho znal již odmala a věřil mu.

Hodnocení životopisu John Steinbeck

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  15 220×
  574 slov

Komentáře k životopisu John Steinbeck