Stephen King - Král Hororu

Stephen King je americký spisovatel, známý především díky mistrovsky psaným hororům, mysteriózním povídkám a thrillerům. Vydal přes šedesát románů, a více než dvě stě krátkých povídek, kterých se prodalo více než 350 miliónů kopií. Pronikl i na plátna kin. Jeho filmové adaptace upoutali miliony lidí na celém světě a přinesli mu obrovskou popularitu. Nejen díky filmovým zpracováním patří knihy tohoto autora k těm nejčtenějším na světě.

21. září roku 1947 v Portlandu ve státě Maine se narodil malý chlapec jménem Stephen. Když mu jsou dva roky opouští rodinu otec. S matkou se tak stěhuje do Wisconsinu, kde zůstávají do Stephenových jedenácti let a poté se vrací zpět do Portlandu.

Dětství mi pokazila tragická událost, která ovlivnila i jeho celou budoucí tvorbu. Tramvaj mu před očima srazila nejlepšího kamaráda, což King velmi těžce nesl a jeho knihy se díky tomu stávají velmi ponuré a strašidelné.

Společně se svým adoptivním bratrem začíná v roce 1959 vydávat noviny, což se dá považovat za začátek jeho kariéry. Už během studia na stření škole vydávají sbírku povídek. První dílo, které mladý spisovatel publikuje se jmenuje: Byl jsem mladistvým vykradačem hrobů a po úspěšném studiu na střední škole získává stipendium na univerzitě.

V roce 1970 absolvuje univerzitu v Oronu, obor angličtina a tvůrčí psaní. Už během studií potkal svojí životní lásku, Tabithu Spruce, kterou si ještě na univerzitě bere za manželku.

Začátek jejich manželství není růžový. Trápí je nedostatek peněz. Krátce na to King nastupuje na místo učitele angličtiny, kde stihne vydat svůj první román Carrie.

Tento román vypráví o středoškolačce vyrůstající z fanatickou matkou, kterou šikanují její spolužáci. Kvůli krutému žertu na plese se u dívky naplno rozvinou její nadpřirozené schopnosti a všem se krvavě pomstí. Později King přiznává, že se při tvorbě hlavní postavy inspiroval svými skutečnímy spolužačkami.

Díky úspěchu první knihy se začal živit psaním na plný úvazek. Krátce žil ve městě v Boulder v Coloradu, kam zasadil děj svého románu Osvícení.

Mysteriózní příběh s nádechem hororu popisuje rodinu, která odjela hlídat odlehlý horský hotel, ten je v zimě odříznut od světa, a na své obyvatele působí tísnivě a oni brzy začínají přicházet o rozum. Kniha byla zfilmována v roce 1980 a hlavní roli mistrovsky ztvárnil Jack Nicholson.

Za svoje největší životní dílo považuje sérii Temná věž, která žánrově vybočuje s jeho dosavadní tvorby. Jde o sedmy dílné putování pistolníka a hledání temné věže. Tyto knihy jsou směsicí westernu a postapokalyptického žánru.

V sedmdesátých letech začíná mít King pocit, že se jeho díla prodávají jen díky jménu, které si vybudoval, a snažil se obejít tehdejší pravidlo, že může vydat jen jednu knihu za rok. Napíše proto šest knih pod pseudonym Richard Bachman. Vše má dokonale promyšlené, a tomuto imaginárnímu autorovi vymyslí celý životopis, aby si čtenáři mysleli, že jde o skutečného spisovatele.

Stephena ale tato hra brzy přestane bavit, a chce zase opět psát pod svým pravým jménem. Oznámí tak veřejnosti, že Bachman zemřel. Nikdy nelituje, že tak snadno svého zástupce zabil, protože pole něj to byl velmi nepříjemný člověk. Nicméně na otázku, jestli se jeho knihy prodávají pouze kvůli slavnému jménu odpověď nedostal. Kingova pravá identita je odhalena příliš brzy na to, aby zjistil zda je úspěšný jen díky svému jménu nebo skutečnému talentu.

Krátce po smrti Richarda Bachmana přichází temné období jeho života. Díky penězům propadá závislosti na alkoholu a kokainu. Pod vlivem drog vzniká jeho slavný román Cujo. Prý si do dneška nepamatuje, jak vlastně knihu napsal.

Závislost se mu podařilo překonat díky manželce, která mu i v těžkých časech stála po boku.

V roce 1994 je na plátno přenesena kniha Vykoupení z věznice Shawshank. Ve stejnou dobu bohužel pro tento film do kina přichází i hity Pulp Fiction a Forrest Gump. Film tak zaniká ve stínu těchto dvou filmů. Slávy se nakonec filmu dostane, ale až o několik let později, když se v Americe stane nejvíce půjčovaným filmem na DVD.

Zajímavostí je, že si King nikdy nenechá šek za práva k filmu. Namísto proplacení ho zarámuje a odešle Franku Darabantovi, který film režíruje.

Tento režisér se ze Stephenem potkává i při zfilmování další Kingovi knihy - Zelené míle. původně byla tato kniha rozdělena na šest částí a vydána postupně v měsíčních intervalech. Udělal to kvůli své matce, která si prý ráda četla konce knih. Zpracování této knihy je považováno za jeden z nejúspěšnějších filmů historie. King prozradil, že role dozorce padla Tomu Hanksovi padal jako ulitá. Ten mimochodem musel přibrat a po natáčení zase rychle zhubnout, protože krátce na to natáčel film Trosečník.

Další zfilmované veledílo vstupuje na obrazovky v roce 2017 a nejde o nic menšího než o rozsáhle dílo To. Na plátně je kniha rozdělena do dvou samostatných dílů. V prvním díle je popsáno dětství hrdinu a v druhém díle je jejich dospělost. V samotné knize se dějové linky minulosti a přítomnosti střídají. Přestože je kniha řazena do hororového žánru, tak díky své obsáhlosti má King šanci rozvinout do detailu povahové rysy a myšlenkové pochody postav. Zlo je v knize dávkováno postupně a možná u ní čtenář vyloženě necítí strach, ale má velmi nepříjemný pocit, který je přítomný ve více Kingových knihách.

Na začátku tisíciletí Kinga srazilo auto. Nehoda byla velmi vážná a spisovatel mohl mluvit o štěstí, že vůbec přežil. Zotavování trvalo dlouho, přesto se slavný spisovatel nevzdal a přes vážnost svých zranění pokračoval i nadále v tvorbě dalších knih. Důkazem jeho nezlomnosti je pokračování díla Osvícení z názvem Doktor spánek.

V roce 2019 se i tento film dostává do kin. Hlavní role se zhostil Ewan McGregor, který je velkým fanouškem Kinga.

Mimo psaní se King zajímá i o politiku a v roce 2008 veřejně podporuje Baracka Obamu při prezidentské volbě. Ve stejném roce vyjadřuje nesouhlas se zákonem, který zakazuje prodej videoher s násilným obsahem mladším osmnácti let.

Ani současná americká politika ho nenechává chladným a nebojí se trefit do samotného (bývalého) prezidenta USA, když tvrdí: Prezident Donald Trump je strašidelnější než všechny moje horory.

Každoročně věnuje přes čtyři miliony dolarů místním knihovnám a místním hasičským sborům, které potřebují nové vybavení.

Společně s manželkou založil nadaci Stephena a Tabithi Kingových, která daruje téměř tři miliony dolarů na charitativní činnost v Maine.

A je vůbec nějaká věc ze které má král hororu strach? Překvapivě ano. Slyšeli jste už někdy o triskaidekafobii. Je to chorobný strach z čísla třináct. King přiznal, že v knihách přeskakuje třináctou stánku a při psaní knih nikdy nedělá pauzu na stránkách třináct, nebo jejími násobky. Při samotném pomyšlení na toto číslo mu prý přejede mráz po zádech. Tento strach mu naštěstí nebrání při psaní brilantních hororů, ze kterých spousta čtenářů nemůže spát.

Hodnocení životopisu Stephen King - Král Hororu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. březen 2022
  1 641×
  1088 slov

Komentáře k životopisu Stephen King - Král Hororu