Wiliam Shakespeare

Wiliam Shakespeare byl anglický dramatik a básník. Narodil se 23.4, 1564 ve Stradfordu a zemřel 23.4, 1616. Roku 1588 se usadil v Londýně jako autor her. Od roku 1594 působil jako herec a dramatik skupiny „Služebníka lorda komořího“,později „Královských služebníků“. Stal se částečným vlastníkem divadla „Globe“ (Zeměkoule) a později i „Blackfairs“ (U černých bratří). Jeho kariéra skončila roku 1613, kdy se vrátil do Stadfordu. Ačkoli datace jeho her je nejistá, můžeme jeho dramatická díla rozdělit do čtyř období:

V prvním, raném období (1590 – 93), převažují historické hry (3 díly Jindřicha VII., Richard III.), které čerpají z Anglických kronik a rané komedie (Komedie omylů, Zkrocení zlé ženy, Dva veronští páni, Marná lásky snaha), napodobující klasické vzory.

V druhém období, období zrání (1594 - 1600), napsal romantickou tragédii o zmarněné lásce veronských milenců Romeo a Julie historické hry Richard II., Jindřich IV., Jindřich V. a optimistické komedie Sen noci svatojánské, Kupec benátský, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Mnoho povyku pro nic a Veselé paničky windorské.

Třetí období (1601 – 1608) bylo obdobím velkých tragédií a tragikomedií, kdy Shakespearovo charakterizační umění dosáhlo vrcholu: Hamlet vychází z tragedie pomsty, avšak důraz je v něm položen na mravní dilema hlavního hrdiny, jenž má zabít vraha svého otce; Othello ukazuje jak intrikami lze i v čestném člověku probudit slabiny a vášně, které vedou k spáchání zločinu; hrdinou tragédie Macbeth je muž, kterého ke zločinu přivede jeho vlastní ctižádost; Král Lear odhaluje nemilosrdnou ziskuchtivost, jejíž obětí se stává starý pošetilý král neschopný rozeznat dobrotivé a milující srdce své nejmladší dcery; Troilus a Kressida je satira na válku a zradu lásky; Konec všechno spraví a půjčka na oplátku patří mezi tzv. problémové hry (hořké komedie).

Ve čtvrtém období (dramatické romance) vznikly hry Perikles, Cymbelín, Zimní pohádka, bouře a Jindřich VIII., v nichž Shakespeare uplatnil nové dramatické postupy. Některé z těchto pozdních her byly psány ve spolupráci s jinými autory.

Ze Shakespearovy poezie je nejvýznamnější sbírka 154 sonetů, adresovaných zčásti mladému příteli a zčásti tajemné černé dámě.

Hodnocení životopisu Wiliam Shakespeare

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  14 442×
  340 slov

Komentáře k životopisu Wiliam Shakespeare

sarka
vyborne vypisky ale mohlo toho byt vic ale neva :)
Livia
Shekespeare zil asi 20 let v Italii.Dokonce jsou i dohady,ze zil i na Sicilii.Byl i tom porad v televizi.
martina
máš blbě napsaný rodné město
jančík
jojo... dobrá stránka, moooc fine...
Lucinaeksa
toe good stránka ej.. ;)
lucka
pěkné