William Shakespeare

Jeden z největších světových dramatiků William Shakespeare se narodil r. 1564 ve Stratfordu nad Avonou v Anglii a zemřel tamtéž r. 1616.

Je nejvýznamnějším představitelem alžbětínského divadla (podle Alžběty I., která vládla od r. 1558 do r. 1603). Jako čtyřiadvacetiletý mladík odešel do Londýna, kde působil jako herec a dramatik v divadle Králových služebníků, a později byl spoluvlastníkem divadla Globe (Zeměkoule), kde uváděl své hry. R. 1613 se vrátil do Stratfordu.

Světově proslul jako autor divadelních her – tragedií i komedií – jichž napsal 36-37, a jako básník, autor Sonetů, jichž je 154. (Sonet – česky znělka je
báseň, která má 2 sloky čtyřveršové, 2 sloky tříveršové). V sonetech, které zčásti psal pro přítele, zčásti pro neznámou dámu, přemýšlel o času a nesmrtelnosti a mimo jiné také kritizoval současnou společnost.

Jeho dramata jsou:
1. tragedie (k nim čerpal náměty antické, francouzské a anglické). Jsou to hry plné touhy po moci, majetku, nenávisti, žárlivosti a smutné lásky.
2. komedie – veselohry, plné optimismu, kde rovněž popisuje energické
postavy žen.

Nejznámější tragedie jsou:
Hamlet, princ dánský – touží potrestat zlo, ale je nerozhodný.
Othello – o muži, který ze žárlivosti uškrtil svou ženu Desdemonu.

Romeo a Julie – o nešťastné lásce dvou mladých lidí, kteří pocházejí ze znesvářených rodin Kapuletů a Monteků.

Z komedií se často hrají Sen noci svatojánské nebo Zkrocení zlé ženy.

V současné době můžeme vidět v Praze hru Bouře, Mnoho povyku pro nic a Richarda III. Podle Shakespeara uvádí divadlo Kalich muzikál Hamlet. Hudbu složil současný skladatel.

Hodnocení životopisu William Shakespeare

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 727×
  242 slov

Komentáře k životopisu William Shakespeare