Galaxie

Co je to galaxie?

Na začátek by asi bylo nejlepší si položit otázku, co to vlastně galaxie je? Je to vlastně seskupení hvězd, mlhovin, temné hmoty, plynu, prachu a možné temné energie, které drží pohromadě gravitace. Naše galaxie se jmenuje Mléčná dráha, kterou momentálně vidíte na obrázku. Ve vesmíru jsou však takových galaxií další biliony.

Rozdělení galaxií podle tvaru

Galaxie jsou různých velikostí a tvarů. My je díky Hubbleově klasifikaci galaxií dělíme do pěti základních tvarů: Eliptické, čočkové, spirální, spirální s příčkou a nepravidelné. Tuto klasifikaci zavedl v roce 1925 americký astronom Edwin Hubble.

Hubbleova klasifikace je obvykle znázorňována ve vidlicovém uspořádání.

Eliptické galaxie

Eliptické galaxie mají symetricky rozložené hvězdy a jejich hustota rovnoměrně ubývá od středu k okraji. Hvězdy v těchto galaxiích jsou většinou staré, protože již pohltili všechen mezihvězdný prach a plyn, díky čemuž zde nemohou vznikat hvězdy nové. Obří eliptické galaxie se řadí mezi největší galaxie a jejich průměr může být až 250 00 světelných let. Příkladem může být galaxie M87, která se nachází v souhvězdí Panny (obrázek). Pravým opakem jsou trpasličí eliptické galaxie. Ty mají jen něco málo přes 5 000 světelných let a jsou to nejčastěji vyskytující se galaxie. Mezi pozorovanými galaxiemi je až 30% eliptických.

Čočkové galaxie

Čočkové galaxie jsou přechodným typem mezi spirální a eliptickou galaxií. Podobně jako eliptické galaxie jsou tvořeny převážně ze starých hvězd. Mají tenčí disk a vypouklé jádro, kolem kterého je shromážděna většina prachu.

Spirální galaxie

Pro spirální galaxie je typická středová část, ze které vychází jednotlivá ramena. Ve středové oblasti se nacházejí staré hvězdy, převážně červení obři a veleobři. Naopak v ramenech se nacházejí hvězdy mladé. Spirální galaxie dělíme na tři typy:

  • Sa, která má velkou středovou část, ke které jsou ramena těsně přivinuta
  • Sc, která má středovou část poměrně malou a ramena má široce rozevřená
  • A Sb, která je něco jako přechodný typ mezi Sa a Sc

Spirální galaxie s příčkou

Spirální galaxie s příčkou jsou podobné normálním spirálním galaxiím, jejich ramena se však nenapojují přímo na jádro, ale přes příčku. Navíc mají pouze dvě ramena, kdežto spirální galaxie jich mohou mít několik. Opět je dělíme do tří typů:

  • SBa, která má ramena kolem jádra málo rozvinutá
  • SBb, která je má průměrně rozvinutá
  • A SBc, která je má hodně rozvninutá

Nepravidelné galaxie

Nepravidelné galaxie nespadají do Hubbleovy klasifikace galaxií. Jejich vzhled je chaotický, avšak většina z nich byla původně galaxií eliptickou, nebo spirálovou, které síla gravitace deformovala do nepravidelného tvaru. Předpokládá se že jedna čtvrtina z celkového počtu galaxií jsou právě galaxie nepravidelné.

Hodnocení referátu Galaxie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. květen 2018
  4 118×
  416 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Galaxie