Planeta Uran

Uran je čtyřikrát větší než Země a je třetí největší planetou ve sluneční soustavě. Obíhá kolem slunce jako sedmá planeta a je třetím ze čtyř plynných obrů. (Plynní obři jsou 4 největší planety sluneční soustavy: Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Jsou tvořeny především vodíkem a heliem, avšak v jejich středu je zřejmě pevné jádro. Všechny planety tohoto typu mají měsíce a systémy prstenců.)

Jeho kamenné jádro je obaleno pláštěm z plynů a ledů. Plášť je obklopen atmosférou obsahující metan, který dává Uranu jeho charakteristickou modrozelenou barvu. Uran leží ve vnější chladné části sluneční soustavy, kde je teplota -210 C. Ačkoliv má 15 měsíců a soustavu prstenců, Uran sám je téměř nezajímavý. Jedinou zvláštností, kterou pozorovala kosmická sonda Voyager 2 během návštěvy v roce 1986, bylo několik metanových mračen. Osa rotace Uranu je odkloněna přibližně o 98 stupňů od roviny, v níž planety obíhají Slunce. Na rozdíl od ostatních planet rotuje Uran na svém boku. Velký sklon rotační osy má za následek, že během celé rotační doby, která trvá asi 84 let, je vždy jeden z pólů 42 let neustále ozářen a dalších 42 let v temnu. Uran je však tak daleko od Slunce, že rozdíl teploty mezi létem a zimou na pólech je pouze 2 stupně Celsia.

Za velmi dobrých pozorovacích podmínek je Uran vidět i pouhým okem. Při pohledu dalekohledem vypadá jako malý modrozelený disk. Zatím bylo objeveno 15 jeho měsíců. Jejich oběžné dráhy leží v rovině rovníku Uranu, měsíce obíhají stejným směrem, jakým rotuje planeta. Tato rovina je téměř kolmá na rovinu ekliptiky, protože Uran je sklopen na bok. Důsledkem je, že během oběžné doby v roce 1945 a 1987, kdy Uran byl pólem k Zemi, byly oběžné doby dráhy měsíců vidět „v rovině“ takřka jako přesné kružnice. V jiném období, například v letech 1966 a 2008, jsou oběžné dráhy měsíců vidět z boku, takže se zdá, že se měsíce pohybují podél přímky vpřed a vzad.

Uranovy prstence

Prstence kolem Uranu neuvidíme snadno, protože se skládají z jednoho z nejtmavších materiálů ve sluneční soustavě. Poprvé byly ze Země pozorovány v roce 1977, když zakryly světlo z hvězdy, přes kterou Uran na obloze přecházel. Z větší blízkosti pozoroval v roce 1986 soustavu jedenácti úzkých prstenců Voyager 2. Prstence se skládají z kamenů o velikosti asi 1m. Prstenec Epsilon mění svou šířku od 20 do 100 km.

Měsíce

Uran má 15 známých měsíců, všechny se skládají z tmavé směsi horniny a ledu. Čtyři největší (Oberon, Titania, Umbriel, Ariel) jsou pokryty množstvím meteorických kráterů. Pátý největší měsíc, Miranda, má mimořádně rozmanitý povrch s pláněmi plnými kráterů, obrovskými útesy a kaňony.

Složení atmosféry

Vodík 85%
Helium 12%
Metan 3%

Základní údaje

Průměrná vzdálenost od Slunce 2,87 mld km
Rovníkový průměr 51 118 km
Doba rotace kolem osy 17,9 hodin
Doba oběhu kolem Slunce 4,01 let
Rychlost oběhu kolem Slunce 6,81 km/s
Teplota v horních vrstvách -210 C
Hmotnost (Země=1) 14,53
Průměrná hustota (voda=1) 1,29
Přitažlivost na povrchu (Země=1) 0,79
Počet měsíců 15

 

Hodnocení referátu Planeta Uran

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. únor 2008
  15 878×
  502 slov

Komentáře k referátu Planeta Uran

Stellčaaaaspí
Hodně mi to pomohlo. SUPER
mad
nuu
Terka&Verča
Měli jsme seminární práci do češtiny a měli jsme psát o Uranu, míč jsme nevěděli jak to napsat takže nám tato stránka moc pomohla ☺️❤️
Jp
Hodně mi to pomohlo
cze
super moc mi to pomohlo
klara
hezke to je
hezkýýýý
werůůnka
do čtvrtka o uranu mam mit referat uz to mam v kapse az na to ze je tech mesicu 27
dominik TakacsD(zavináč)seznam.cz
husta planeta
mb 11martasek(zavináč)centrum.cz
Uran oběhne kolem Slunce každých 84 let, což mimo jiné znamená, že naše planeta protne rovinu jeho prstenců jednou za dlouhých 42 roků.Uran je čtyřikrát větší než Země a je třetí největší planetou ve sluneční soustavě!.Má rovníkový průměr 51 324 kilometrů a oběhne okolo Slunce jednou za 84,01 pozemských let.Od Slunce je středně vzdálený 2 870(2,87.109) milionů kilometrů. Délka dne na Uranu je 17 hodin a 14 minut.Uran byl objevil Williamen Herschelem,už v roce 1781!!!
(Uran-bůh nebes)..Uran patří mezi jednu obří PLANETU!
Je to 7 planeta sluneční soustavy!! Má silné magnetické pole,kolem sebe soustředí tenké tmavé prstence o šířce několika kilometrů oddělené tisíce kilometry prázdného prostoru..!!!