Ještěrky

Ještěrky patrí mezi třídu plazů. Kyslík přímají plícemi.To asi všichni víte a my Vám řekneme pár zajímavostí samozřejmě o jěštěrkách.Ty patří mezi řád šupinatí a podřád jěštěři.

Gekončík noční-žije v západní Indii a Afgánistánu.Dosahuje délky 25cm.Svléká kůži a tu pak sežšre.V česku se dají chovat v teráriích.Je šedý a má černé flíčky.

Felzuma madagarská-už napovídá,že žije na Madagaskaru.Několikrát do roka klade vejce a z nich se líhnou mláďata délky 4cm.Má krásně zelenou barvu.

Leguán mořský-umí výtečně plavat.Žije na souostroví Galapágy.Dosahuje délky 1,5m.

Rapoušník trno hlavý-žije v Texasu a na severu Mexika.Když je ohrožený tak zůstane ležet jako mrtvý.Ve velkém ohrožení stříká z očí krev.Samice klade až 45vajec.

Bazilišek zelený-má délku 75cm.Pochází z jižní a Střední Ameriky.Živí se hmyzem a ovocem.Na hlavě má přilbu.

Ještěrka obecná-žije v celé Evropě.Dosahuje délky 10cm. V zimě upadá do zimního spánku.Samci v době páření mají zelenou barvu.

Ještěrka perlová-žije v jižní Evropě.Dosahuje délky 80cm.A tím patří mezi největší žijící ještěrky v Evropě.Taky upadá do zimního spánku.

Korovec jedovatý-žije na severu Mexika.Má černorůžovou barvu patří mezi nejbarevnější.Korovec mexický patři mezi jediné jedovaté ještěrky.Jed je smrtelný i pro člověka.

Chameleon jacksonův-říká se mu třírohý.Má tři rohy kterymi se brání a útočí.Dosahuje délky 24cm a tak dlouhý má i ocas.Žije na Havajských ostrovech.

Leguán zelený-žije ve Střední a Jižní Americe. Zajímavostí je že umí plavat a šplhat.Může měřit až 2m.Leguán je býložravec živí se listy,květy a plody. Mláďata se živí především hmyzem.

Haterie novozélandská-příbuzní vymřeli před šedesáti pěti miliony let.Dnes žije tato ještěrka na Novým Zélandě.je to velice pomalá ještěrka.Vdrží i hodinu nedýchat.Samici trvá 4roky než naklade vajíčka.mláďata se líhnou až 15měsíců.

Většina ještěrek odhazuje v ohrožení ocas.Tím odpoutá pozornost,shozený ocas zaujme nepřitele a ještěrka uteče.ocas je samozdřejmě čast těla bez masa.Ocas se oddělí stahem některých svalů.kloubní spojení je chrupavčité,a tak to ještěrku nebolí a rána nekrvácí.Ocas není životně důležitý,ale ještěrky ho potřebují k udržení rovnováhy. Ocas jim znovu naroste.Ještěrka může mít i více ocasů. je zaznamenána ještěrka se 7 ocasy.

Hodnocení referátu Ještěrky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. srpen 2007
  7 428×
  380 slov

Komentáře k referátu Ještěrky

Idk
nwm
podle mě ja to o těch zástupcích dost chabí!!