Klonování lidí

Pro klonování lidí už neexistují technické překážky. Velice aktuální a reálné záměry má americká sekta, tzv. reliáni, jejímž cílem je vytvořit repliku člověka. Základnu mají v Kanadě a na světě asi 50 000 vyznavačů, roztroušených v 80 zemích. Aby mohli naklonovat člověka, založili na Bahamských ostrovech společnost Clonaid. Mají dokonalé vybavení, tajnou laboratoř, schopné vědce, dárkyně vajíček i náhradní matky k donošení plodu.
Zakladatelem tohoto kultu je bývalý francouzský zpěvák Claude Vorilhon. Podle jejich názoru je život na Zemi, stejně jako lidský rod výsledkem vědeckého experimentu mimozemšťanů. Tvrdí, že jsme potomci mimozemšťanů, kteří si nás vytvořili klonováním. Vorilhonova náboženská skupina, sídlící v Kanadě, vyznává jeho teorii o mimozemském původu člověka.
Clonaid nabízí běžné klonování domácích miláčků, zachování genetické informace významných rodičů a pod.
Ředitelkou vědeckého oddělení Clonaidu je Brigitte Boisselierová, biochemička, jenž má za sebou řadu odborných publikací. Jedním ze spolupracovníků je Lee Po Yona, který v roce 1999 úspěšně naklonoval lidské embryo, i když ho nakonec náhradní matce neimplantoval.
Ke klonování je zapotřebí darované vajíčko a především buňky člověka, kterého chceme klonovat. Z vajíčka se vysaje jemnou jehlou jádro. Vajíčko zbavené jádra a buňky klonovaného člověka se umístí k sobě a zaktivují elektrickými impulsy. Buňky a vajíčko se spojí, vytvoří se vajíčko s novým jádrem, které se v případě úspěchu začne dělit a vytvářet embryo.
Riziko, že se lidské klony narodí nějak postižené, je velmi vysoké.
Průzkumy ukazují, že naprostá většina (70%) dotázaných v USA je striktně proti klonování lidí a pouhých 7% s klonováním souhlasí. Hlavní důvody negativního přístupu jsou náboženské, dále nepřípustné zasahování do lidské výjimečnosti, také nebezpečnost technologického postupu a zneužití klonování.

Hodnocení referátu Klonování lidí

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. červenec 2008
  5 616×
  266 slov

Komentáře k referátu Klonování lidí