Lebka a mozek

MOZEK
Mozek je řídící centrum našeho těla. Je umístěn v lebce a je mnohem výkonější než jakýkoliv počítač. Skládá se z miliard buněk, které přijímají signály z těla prostřednictvím míchy a nervů.

VELKÝ MOZEK:
Je to největší část mozku, která řídí pohyb, myšlení, vjemy a pocity. Je rozdělen na dvě části, pravou a levou hemisféru. Pravá strana mozku řídí pohyby levé strany těla a levá strana mozku řídí pohyby pravé strany těla. Samotný mozek je rzdělen na sedm hlavních center: sluch, podměty ke spuštění tělesných činností, řeč,chování a emoce, ovládání složitých pohybů, hmatové vjemy a chuť a vidění.

MOZKOVÝ KMEN A MOZEČEK:
Mozkový kmen a mozeček jsou umístěny pod velkým mozkem. Mozeček je velké centrum držení těla, rovnováhy a pohybů vyžadujících dovednost. Mozkovému kmenu se říká medulla a má nastarost srdeční tep, dýchání a kašllání.

ZAJÍMAVOSTI:
Náš mozek využíváme jen z jedné třetiny. Kdybychom ho využívali celý, byli bychom všichni napsostí geniové.
Průměrný mozek dospělého člověka váží přes jeden a půl kilogramu. Výjimkou není ani mozek vážící až dva kilogramy.

V mozku jsou ukryty ještě další orgány. CORPUS CALLOSUM je svazek nervů, který spojuje dvě poloviny mozku. TALAMUS je orgán, který má nastarost veškeré smsly. MOST je u mozečku a mozkového kmene a skládá se z nervových vláken. HYPOTHALAMUS řídí tvorbu veškerých hormonů a stará se o regulaci naší tělesné teploty.

LEBKA
Lebka se skládá z dvacetidvou kostí. Osm kostí slouží k ochraně mozku, zbylých čtrnáct je součástí obličeje. Je to jedna z njdůleitějších struktuv našem těle, protože poskytuje bezpečný úkryt pro choulostivý mozek a smyslové orgány.

Hodnocení referátu Lebka a mozek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  zuzka22
  28. prosinec 2012
  5 438×
  258 slov

Komentáře k referátu Lebka a mozek