Papoušek Ara

Papoušek Ara zelenokřídlý

Výskyt
tropický deštný les Jižní Ameriky

říše – živočichové
kmen – strunatci
třída – ptáci
řád – papoušci
čeleď - papouškovití

Ara zelenokřídlý se dorůstá délky od 65 do 93cm. Jeho rozpětí křídel dosahuje 100 až 125cm. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje v rozmezí 1100 až 1400 gramů. Jeho peří má převážně červenou barvu, záda a zadeček jsou však modré. Holou částí na tváři prorůstá několik červených pírek. Ara zelenokřídlý získal název podle zeleného zbarvení na horní části křídel, zbytek křídel je, stejně jako záda, modré barvy. Ocasní pera mají červené barvy s modrými okraji. Samci mohou mít na zadní straně hlavy zeleně olemovaná pírka. Zobák má ara zelenokřídlý tmavé rohovinové barvy a vyniká černými okraji. Dolní část zobáku a nohy jsou šedéArové potřebují velice mnoho prostoru. V příliš malé kleci nebo voliéře si rychle poškodí ocas a křídla. Klec musí být tak široká, aby pták mohl bez problémů roztáhnout křídla, a tak vysoká, aby se ocasem nedotýkal dna. Vzhledem k výšce těchto ptáků nemůže být pokojová klec vlastně nikdy dostačující. Arové musí mít denně šanci si protáhnout nohy a křídla mimo klec.

Lidé je často mají v bytě na stojanu nebo na holém kmeni. Většina arů nepociťuje nutnost opouštět své stálé místo. Na (zastřešenou) venkovní voliéru se hodí velice pevné galvanizované pletivo s pěticentimetrovými oky. Pozor na dřevěné části - tudy se ptáci mohou snadno proklovat. Arové jsou opravdoví šplhavci. Jeden i více suchých stromků s postranními větvemi nesmí ve voliéře chybět. Osázení zelení nemá smysl, protože ptáci všechny rostliny okamžitě zničí.

Jako základ dáváme arům speciální krmivo pro ary, které se dá koupit v obchodech. Pokud je to nutné, přidáváme do krmiva směs minerálů a vitaminů. Tito ptáci mají také rádi ovoce, bobule a plody. Nikdy jim nedáváme avokádo, protože tento druh ovoce je pro papoušky jedovatý. Papoušky také neustále zásobujeme různými směsmi na trávení, kde je obsažen písek na trávení, grit a dřevené uhlí. Abychom ukojili jejich potřebu klovat, dáváme jim čerstvé vrbové větvičky nebo čerstvé nestříkané větve ovocných stromů.
Rozmnožování arů není jednoduché. Mnoho záleží na tom, zda si pár spolu rozumí, zda dostává správnou výživu a v jakém žije prostředí. Může trvat 4 roky ale i déle, než je mladý papoušek pohlavně zralý. K hnízdění potřebují ptáci nejlépe prostornou, zastřešenou venkovní voliéru. Rádi hnízdí ve velkém dutém kmeni nebo dřevěném soudku.

Samička klade průměrně 2 až 4 vajíčka, která asi 24 až 28 dní zahřívá. Mláďata vylétají z hnízda asi ve stáří tří až čtyř měsíců. V té době se o sebe ještě nemohou postarat a musí je nějakou dobu vodit rodiče.

V zimních měsících snesou sice arové teplotu 5 - 6 °C, ale lépe je udržovat konstantní teplotu 10 °C..
Je velice obtížné od sebe odlišit obě pohlaví. Zkušený znalec si všimne rozdílu na zobáku - zobák samečka je delší. Také existují páry, kde sameček je zřetelně větší. Opravdu stoprocentní jistotu však zaručí pouze endoskopické vyšetření, které musí provést zkušený veterinář.

Arové umějí výborně létat, ale dávají přednost šplhání. Pohybují se ve všech patrech voliéry. Umějí řádně křičet, s čímž musíme počítat, máme-li kolem sebe sousedy. Ara se také může naučit napodobovat lidský hlas, ale pokud jsou ptáci v páru nebo ve skupince, imitovat se většinou nenaučí. Většina arů má ráda „sprchování", za teplých dnů se rádi nechají postříkat rozprašovačem na pokojové rostliny.Pokud chceme chovat aru jako domácího miláčka, je lepší si pořídit jedince, který už je částečně ochočený. Tito arové se silně upnou na své ošetřovatele a také se naučí napodobit lidský hlas. Podmínkou však je, aby přišli do rodiny už jako mladí a aby měli dobrou péči.
Když si papouška nikdo nevšímá, začnou se u něj projevovat poruchy v chování. Pokud jsme si aru vybrali jako společníka do domácnosti, je to volba na celý život. Chceme-li dosáhnout dobrých výsledků v odchovu, je lepší mít pohromadě pár nebo skupinku, aby se budoucí partneři mohli najít sami. Ary nikdy nedržíme pohromadě s malými papoušky, ale pouze s jedinci stejného druhu nebo s příbuznými ary. Při námluvách se samec před samicí předvádí v celé nádheře svých barev. Arové jsou vzorem věrnosti-jednou vytvořený pár spolu zůstává po celý život.Oba partneři společně také létají za potravou.

Právě tak proslulí jsou svou schopností naučit se opakovat slova i jednoduché melodie.

Arové se mohou dožít velmi vysokého věku.

Hodnocení referátu Papoušek Ara

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Kristýna Žemličková
  28. prosinec 2012
  7 397×
  711 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Papoušek Ara

Jan Novotny
SUPER JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOO
GG kamo
kiki
moc hezké
Monika
moc se mi líbí
roky
nadhera
paja
miluji papouski :d
dagmar
fakt hrozné
pepa
miluji papoušky
kiad
moc hezke
solnicka
moc hezké