Trilobiti

Nejen ve dnešních mořích, ale i v mořích kambria (570-500 mil.let)byl velmi pestrý život. Objevily se nové typy bezobratlých živočichů s pevnou schránkou, která již byla schopná fosilizace, takže dnes víme, jak tito obyvatelé prastarých oceánů vypadali. Souš byla pustá. Mimo trilobitů se na mořském dně pohybovali také archeociabidi, ostrokožci, břichonožci, hlavonožci, vzácněji první měkkýši, nejstarší obratlovci ze skupiny bezčelistvých a mnoho dalších. Trilobiti byli nejvýznačnější skupinou živočichů této doby. Zná je asi úplně každý a jsou nesmírně populární u sběratelů zkamenělin.

Jak ale fosilie vznikají? Nejčastěji tak, že živočich, nebo rostlina uvízne v usazeninách, obvykle pod vodou. I když se masité části těla takto pohřbených živočichů rychle rozloží, tvrdé složky, kosti, a skořápky zůstanou zachovány, v některých případech prakticky bez poškození. Většinou však prosakující voda částečně, nebo úplně zanese póry a dutiny nerostnými usazeninami a promění je v kámen.

Trilobiti patří do rozsáhlého kmene členovců, k nimž náleží přes 60% známých živočišných druhů. Jejich primitivní předkové se vyvinuli během pozdního prekambria pravděpodobně z jednoduchých mořských kroužkovitých červů. Již v nejstarším kambriu dosáhli trilobiti překvapivého rozvoje a solidní druhové rozmanitosti. Vyjmenuji vám alespoň nejznámější zástupce. Ellipsocephalus hoffi, Conocoryphe sulzeri, nebo Ptychoparia striata patří k menším druhům trilobitů. Potravou jim byli, stejně jako všem ostatním, drobné organismy. Paradoxides gracilis patří k těm větším. Všichni trilobiti mají ploché tělo, rozdělené na tři části, velké množství nožiček a tykadla s pomocí kterých se orientují v prostoru. Velmi nápadný byl Cryptolythus ornatus, známý z Ameriky i z Evropy. Měl polokruhovitý hlavový štít s plochým širokým lemem. Trup byl složen ze šesti článků, zadeček velmi krátký.

Trilobiti za sebou měli dlouhý vývoj. Jedním ze předků trilobitů byl několikamilimetrový primitivní členovec Praecambrium sibilum, který byl nalezen v jižní Austrálii. Trilobiti jsou slepou vývojovou větví která vyhynula na konci prvohor asi před 290 miliony let.

Použitá literatura:
Kniha o pravěku - Zdeněk V.Špinar
ABC přírody - kolektiv autorů
Planeta tajuplných světů - kolektiv autorů
Slovník cizích slov - Lumír Klimeš

Hodnocení referátu Trilobiti

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. květen 2008
  3 467×
  321 slov

Komentáře k referátu Trilobiti