Výzkumy na zvířatech

Všichni lidé na celé planetě používají přírodní kosmetické přípravky nebo přípravky vyrobené chemicky. Bohužel, už málo kdo si uvědomuje, jaká byla cesta těchto výrobků než se dostaly na trh. Kolik zvířat muselo být zabito, aby si stará paní mohla večer před spaním naplácat na obličej pleťovou masku? To už žádná z firem nesdělí, protože by přiznala celému světu, že jsou zbabělí a raději zabijí zvíře než-li by do testování věnovali více peněz.
Je několik standardních testů. Jeden z nejrozšířenějších je DIAZŮV TEST. Provádí se na bílých králíčcích a k jednomu testu jich potřebují nejméně osmnáct. Probíhá velmi drasticky. Hlavičku uchopí do držáku a do jednoho oka mu kápnou testovanou látku, druhé oko ponechají v klidu, aby bylo možné porovnat rozdíly. Oko pomalu opuchá a začíná pálit. Zvířata většinou ztratí zrak. Nakonec králička usmrtí, protože oko musí být podrobeno pitvě.
A jaké přípravky se testují ? Všechny, které mohou přijít do styku s lidským okem. Jsou to např.: oční stíny, šampóny, prací a čistící prostředky. Tento test je nepřesný, protože králičí oko je mnohem více citlivější než oko lidské.
Dalším nejčastěji používaným testem je test LD 50, který používá mnoho kosmetických firem. Zjišťuje se tím jedovatost látky po jejím pozření. Na jeden tento pokus je potřeba 60 až 150 zvířat.
Do žaludku se jim sondou nebo otvorem v krku zavádí testovaná látka. Toto se provádí dokud polovina zvířat z pokusné skupiny nezahyne. Umírají ve velkých bolestech, mají vnitřní popáleniny, průjmy, výtoky z nosu, očí i tlamy. Ta část zvířat, která všechna tato utrpení přežije, je stejně zabita a následně pitvána. Všechno, co je výše napsáno, se může provádět na uměle vytvářených buněčných a tkáňových kulturách, kde je možné změny pozorovat hned a ne až po zabití zvířat.
A do třetice všeho zlého. Třetím testem je KOŽNÍ TEST. Zvíře se na jedné straně zbaví ochlupení. Většinou se použije lepicí páska a srst se s ní rychle strhne. Zvířátko je zabalené v gumovém obalu a umístěno do kovových držáků . Následně se toto místo 5x až 10x za den potře zkoušenou mastí. Tento postup probíhá celých čtrnáct dní. Ani tento test není spolehlivý. Protože i pokusy na dobrovolnících, kteří mají jiný druh kůže (suchou, mastnou, alergickou), bývají rozdílné. Proč se nepoužívá uměle vypěstovaná kůže, která se využívá při transplantacích? Protože je to hodně drahé a humánní.

Hodnocení referátu Výzkumy na zvířatech

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. říjen 2007
  4 582×
  382 slov

Komentáře k referátu Výzkumy na zvířatech

lidka
no je to hnus, když si to čteš! .....chudáci zvířata a hlavně králíčci...