Zoologická zahrada v Liberci

Zoologická zahrada je považována za nejstarší českou ZOO. Byla založena roku 1919 členy Ornitologického spolku pro severní Čechy, který se osamostatnil od Přírodovědného spolku, a roku 1904 vybudoval první veřejnou expozici zvířat. Tvořila ji velká krytá ptačí voliéra, která stála v místě dnešní ZOO; na blízké jezírko bylo vypuštěno vodní ptactvo a v ohradě byli drženi srnci.Má zásluhy o zachování genofondu oslů somálských, makaků lvích, kozorožců

dagestánských a orlů kamčatských.

Bílý tygr má svůj původ v Indii. Základem chovu byl samec odchycený v přírodě roku 1961 a původně chovaný v soukromém zooparku maharádži Réwy.

Řadí se do poddruhu tygra indického (bengálského). Základní zbarvení je čistě bílé až lehce krémové, příčné pruhy jsou hnědé až hnědavě šedé. Oči však nejsou červeně zbarvené jako u pravých albínů, ale jsou jasně modré. Bílé zbarvení zvíře opticky zvětšuje a tak se bílý tygr zdá návštěvníkům velmi mohutný.

Park ZOO Eskilstuna nám koncem roku 1993 nabídl deponaci svých dvou mláďat, samce a samičky, kteří se narodili v této ZOO v roce 1992. Bílé tygry jsme koupili od ZOO Eskilstuna 6.12.1995.

Pro libereckou ZOO je tato nabídka velkým oceněním a vyjádřením důvěry. S Parkem ZOO Eskilstuna byly navázány kontakty díky 33. mezinárodnímu sympoziu zoologických zahrad, které se konalo v r. 1991 v Liberci. Toto sympozium mělo nebývalý úspěch a naše zahrada překvapila téměř 250 účastníků, kteří zastupovali všechny kontinenty světa (mimo Austrálie). Díky navázaným kontaktům se ZOO v Liberci podařilo získat mimořádně vzácná zvířata - např. dva páry oslů somálských, prakticky největší kolekci dravých ptáků v Evropě,... Tímto způsobem přátelé v zahraničí oceňují chovatelské úspěchy a odbornou péči o nám svěřená zvířata.

Do ZOO přišli bílí tygři 21.7. 1994, slavnostní otevření jejich expozice se konalo 5.8.1994.

Vzhledem k tomu, že byli sourozenci, se ZOO Liberec rozhodla najít pro Isabellu jiného nepříbuzného samce. Podařilo se to ve Španělsku v ZOO Aquarium Madrid, kde měli bílého tygra Sitara, narozeného 24.5.1990 v USA městě Cincinati. Výměna se uskutečnila 2.září 1999.

Specializace

Chov vzácných a ohrožených druhů zvířat: z šelem např. sněžného levharta, geparda, bílé formy tygra indického, z opic makaka lvího, orangutana sumaterského, šimpanze, dále kopytníků osla somálského, kozorožce dagestánského, kozy šrouborohé, žirafy Rotschildovy; z dravců chov orla kamčatského, orla bělobřichého, orla stepního, orla jasnohlasého, orla královského a další druhy.

Chovatelské úspěchy

Odchov šimpanzů, makaků lvích a orangutana sumaterského, oslů somálských, antilop bongo, kozorožců dagestánských, pižmoňů severních, žiraf Rothschildových; odchovy několika druhů orlů, tučňáků a arů zelenokřídlých.

Významné odborné aktivity

– členství v EAZA a v dalších odborných institucích;

– účast ve čtyřech komisích evropských chovných programů;

– zásluhy o zachování genofondu oslů somálských, makaků lvích, kozorožců

dagestánských a orlů kamčatských;

– výzkum šimpanzů a paviánů pláštíkových, ve spolupráci

k katedrou antropologie PřF UK v Praze

Liberecká zoologická zahrada je systematicky budována již od roku 1904. Rozkládá se na 15 hektarech, na kterých se návštěvník setká se 170 druhy živočichů. Mezi nejproslulejší patří expozice dravých ptáků, žirafy Rothschildovy, levharti sněžní, makakové lví, tučňáci Humboldtovi a samozřejmě bílí tygři.

 

Hodnocení referátu Zoologická zahrada v Liberci

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  31. červenec 2008
  4 390×
  494 slov

Komentáře k referátu Zoologická zahrada v Liberci

Amongus sus
sveli a prehledny
kamila balogova
super husty