Žraloci, mihule, rejnoci

Vypadá to, že tento druh ryb se za posledních 65 milionů let změnil jen velmi málo. Jejich kostra je tvořena chrupavkou, která není tak pevná jako kost, ale je lehčí, a proto mořská voda tyto velké ryby snadněji nadnáší.Existuje kolem 864 druhů chrupavčitých ryb, a ačkoliv mají staré rysy, jsou všechny dokonale přizpůsobeny modernímu prostředí. Jediné bezčelistnaté ryby - mihule a sliznatky - mají mnoho společného s těžce „opancéřovanými“ bezčelistnatými obratlovci, kteří byli běžnými živočichy období devonu, t.j. asi před 400 miliony let. Dnes mihule a sliznatky naleznete po celém světě v mořských i sladkých vodách. Mihulí existuje 36 druhů, které dosahují velikosti od 8 do 80 cm, sliznatek je asi 32 druhů a dosahují velikosti až 70 cm..
Žraloci jsou běžnými rybami na celém světě ale jejich přítomnost vyvolává strach a vyhání většinu koupajících z vody na plážích všech moří. Naštěstí většina z nich je pro člověka neškodná.
Jejich zvláštností je, že nemají plovací měchýř a normálně by klesli ke dnu, kdyby přestali plavat, proto tyto druhy se musí neustále pohybovat. Žraloci mají až 3000 zubů uspořádaných do šesti až dvaceti řad - jenom první dvě však používají k obživě.
Většina žraloků rodí přímo živá mláďata, někteří z nich jsou vejcoživorodí t.j. že snášejí vajíčka v době klubání mláďat, třetí skupina jsou vejcorodí
a ti kladou již oplodněná vajička..
Žraloci jou velmi citliví na krev a dokážou odhalit jeden díl krve v milionu dílů mořské vody, což je jedna kapka krve ve 115 litrech vody.
Žraloka rozdělujeme v 74 rodech na 12 řádů, kde známe na 370 druhů - jejich velikost dosahuje u dospělých jedinců od 25 cm až do 20 metrů.
Zploštělí příbuzní žraloků - rejnoci a parejnoci jsou „ čističi“ moře
žijící u dna. Někteří jsou vyzbrojeni ostny nebo elektrickým výbojem, který používají ke své ochraně a lovu potravy.
K vývoji vajíček dochází uvnitř těla (t.j. vejcoživorodí) a poté rodí již živá mláďata.
Rejnoci se vyskytují v 318 druzích, dosahují velikosti 60 cm až 7 metrů.
Toto je jen krátké seznámení s tak pozoruhodným a rozmanitým druhem ryb.

Hodnocení referátu Žraloci, mihule, rejnoci

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. duben 2008
  5 518×
  338 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Žraloci, mihule, rejnoci