Alkohol a drogy

Úvaha

Osnova:

I. Co je droga?
II. 1) Můj názor na drogu
2) Jak se člověk dostane k drogám?
3) Jak se člověk stane závislým
4) Mládež a droga
5) Boj proti drogám
III. Jak by měla společnost pomáhat drogově závislým

Co je droga? V encyklopedických příručkách je droga definována jako omamující látka, která vyvolává stav psychické i tělesné závislosti, ale také jako odborná léčivá látka rostlinného nebo živočišného původu.

Já osobně si pod pojmem droga představuji jakoukoli látku, bez které člověk nemůže existovat. Mnoho lidí odsuzuje drogově závislé, aniž by si uvědomili, že oni sami si nedovedou představit den bez pravidelné porce cigeret, kávy či alkoholu.

Jak se člověk dostane k drogám? Myslím, že drogou se lidé snaží uniknout zodpovědnosti, všednosti života, stereotypu a nudě. Ale najdou se i tací, kteří ztratili své blízké a tímto způsobem chtějí zapomenout.

Alkohol a cigerety jsou asi nejrozšířenější drogou a od nich už je jen krůček k tomu, aby člověk zkusil něco jiného, např. marihuanu nebo hašiš. Někdo zkoušel drogu jen proto, aby věděl jaký je to pocit, jiný se zase snaží prostřednictvím drog zbavit svých problémů, uniknout realitě. Obvykle ta druhá skupina lidí končí jako drogově závislá, protože málokdy si jejich okolí včas něčeho všimne, aby jim případně mohlo pomoci vyřešit jejich problémy či důvody, kvůli kterým se uchýlili k tomuto životu nebezpečnému útěku. Člověka droga začne úplně ovládat, tak že není schopen života bez ní.
Droga není zrovna levná záležitost a tak těmto závislým lidem brzy dochází prostředky k jejich získání a odtud už je jen krůček k trestné činnosti. Ti schopnější si vyrábí drogu sami, ale i oni musejí získat surovinu na její výrobu, která je většinou kradená. Převážná většina těchto lidí končí ve vězení za různé krádeže, ale někteří dokonce i za vraždu. Pokud drogově závislý potřebuje svoji dávku, udělá vše pro to, aby ji získal, je schopen kvůli ní i zabít.

Podle mého názoru, ale přesto přese všechno představuje droga největší nebezpečí pro mládež, která se snaží být originální a samostatná. Podle statistik, které jsou v dnešní době zveřejňovány, se každý student setká s drogou ať již z vlastní zkušenosti nebo vyprávění. Droga je sice nelegální látka, ale velmi snadno dostupná, pokud máte prostředky k jejímu získání. V dnešní době si člověk může koupit drogu dokonce i ve škole.

Myslím, že prevence proti drogám se poslední dobou zlepšila. Vznikají různá střediska na pomoc drogově závislým, která se snaží tyto lidi podporovat v boji proti závislosti na této látce. Ale i přes veškeré snažení lidí ve střediscích záleží vždy na drogově závislých, zda mají vůli se této závislosti zbavit. Podle mého názoru by tito lidi neměli jen přijímat pomoc, ale měli by se na oplátku snažit pomoci společnosti tím, že budou o svých pocitech, zkušenostech s touto látkou mluvit s lidmi a převážně s dětmi, pro které je droga největší hrozbou.

Společnost by se neměla k těmto lidem obracet zády nebo je nutit k tomu, aby se své závislosti zbavili násilím. Ale naopak by se jim měla snažit ukázat, že jejich problémy, kvůli kterým se k drogám dostali, lze řešit i jinou cestou.

Hodnocení referátu Alkohol a drogy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. září 2007
  12 517×
  512 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Alkohol a drogy

Nikushe a Niki
Je to pravda...!
frantik
jo fakt dobrý souhlasím s váma pravdivý
MarcusSs
Máme za 1 :-D ctrl+C crrl+V díky
mišuLe ;)
hezké a pravdivé ;) souhlas
kaka
neni to spatny