Babička

Hlavní postavy

I. venkovské prostředí:

  • Babička Magdalena Novotná
  • Jan a Tereza Proškovi -Barunčini rodiče
  • Barunka - autorka
  • děti - Jan, Vilém, Adélka
  • mlynář
  • Kristla a Jakub
  • Viktorka
  • rodina Kudrnova

II. panský svět:

  • paní kněžna
  • komtesa Hortenzie - svěřenkyně kněžny

Obsah díla

Ústřední postavou knihy, jak již název napovídá, je babička Magdalena Novotná. Babička bydlela v podhorské vesnici Olešnici na Slezkých hranicích. Měla dvě dcery Terezku a Johanku a syna Kašpara. Kašpar se odstěhoval do nedaleké Dobrušky a obě dcery žily ve Vídni. Její manžel Jiří zemřel ve válce a ona vychovávala děti sama. Jednoho dne přišel babičce dopis od dcery Terezky. Dcera prosila babičku, aby se přestěhovala za nimi do nedaleké vesničky, kde její manžel dostal práci u kněžny na zámku. Babička se rozhodla opustit své staré známé a přestěhovat se za dcerou do Ratibořického údolí na Staré bělidlo za dcerou a vnoučaty, které ještě nikdy předtím neviděla. Babiččin zeť Jan Prošek byl milý pán, ale jedna věc na něm babičce vadila, a to že neuměl česky. Proškovi měli čtyři děti: Barunku, Jana, Viléma a nejmladší Adélku. Babička si hned získala srdce všech dětí, když jim všem dovezla spoustu dárků. Babička byla pilná a pracovitá žena zvyklá pořád něco dělat a tak netrvalo dlouho a celé hospodářství se řídilo podle ní. Terezka byla zvyklá na moderní nábytek, oblečení a způsob života, což se babičce vůbec nelíbilo a raději žila po starém. Pan Prošek byl dětem vzácnější, protože býval doma jen přes léto, když kněžna pobývala na zámku. Byl srdečný a sdílnější než matka přestože se všemi mluvil pouze německy. Babička chodila s dětmi často na procházky do okolí a přitom jim vyprávěla nejrůznější příběhy. Na Staré bělidlo chodili po celý rok nejrůznější lidé na návštěvy. Mezi časté hosty patřil pan myslivec z nedaleké myslivny nebo soused pan mlynář s mlynářkou a dcerou Mančinkou. Jednou za rok přišel na návštěvu pan Beyer, myslivec z Krkonoš, a děti velmi rády poslouchaly jeho vyprávění a Jan se nikdy netajil svým přáním stát se myslivcem a učit se právě u pana Beyera. Všichni lidé z okolí měli Babičku rádi a považovali ji za chytrou a zkušenou ženu a chodili za ní pro radu. Mezi takové patřila i Kristla, číšnice z hospody, která chodila často na návštěvu. Jednou pozvala paní kněžna Babičku s dětmi na zámek. Pro děti to byla výjimečná událost a strašně se na to těšily. Kněžně se stařenka zalíbila jako prostá a upřímná žena, která se jí nesnaží podlézat a řekne co si myslí. Babička se vždycky snažila pomáhat potřebným a proto se u kněžny přimluvila za rodinu Kudrnovic, což byla nejchudší rodina v obci a jejich otec flašinetář neměl práci. Děti se seznámily s kněžninou chovankou komtesou Hortenzií. Kněžna se postarala, aby pan Kudrna dostal práci a navíc jim ještě poslala peníze.

Po nocích na splavu u Starého bělidla zpívala bláznivá Viktorka. Viktorka žila celý rok v lese ve své jeskyni a úplně se stranila lidí. Pouze v zimě si chodila k chalupám pro jídlo, ale nikdy si nevzala nic jiného než chleba a vodu. Před všemi lidmi utíkala a s nikým se nebavila. Jedné noci za bouřky ji zasáhl blesk, když pobíhala po kopci. Přestože neměla žádné přátele pro tamější lidi byla jakousi součástí života a později jim chyběla.

Přibližně polovina knihy je věnována líčení života a zvyků ve sledu čtyř ročních období. Jsou zde popsány výjimečné události, jako například povodně, pouť anebo svatba Jakuba s Kristlou. Závěr část je věnována době kdy děti vyrostly a posledním létům babičky. Kniha končí pohřbem babičky.

Myšlenky

Autorka chce ukázat harmonický život prostých lidí na venkově. Vyjadřuje svůj názor na život a jsou zde výrazné protiklady. Podobně jako v Zámku a podzámčí autorka hodně idealizuje. Cokoliv na co si babička vzpomene, kněžna splní a dobrý skutek vykonaný kněžnou vyznívá jako dobro babiččino.

Hodnocení čtenářského deníku Babička

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  17. srpen 2007
  79 407×
  626 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Babička

Hgggh
Lllll
frajer
škoda ze tam néni konec ale je to užasne
dekuji :)
helou there
tato stranka je super a moc si jí vážím akorát je škoda že u tich postav není charakteristka
Natalia hihi
tahle stránka je dobrá a moc si jí chválím děkuji tomu kdo ji vytvořil
Kristýna
Hezké zpracování. Jediná výtka. Byl srdečný a sdílnější než matka přestože se všemi mluvil pouze německy.- chybí čárka
nikdoo
muzu se zeptat kdo byla Bětka ??? hrozne moc to potrebuju a byla bych moc rada za odpovedddddd!!!!!
ja
Rad jsem se inspiroval. Muj sesit je plny takovych inspiraci.
....
Jmenoval se její syn kašpar?
Ptam se
Odpovidato vubec
Lucka
Kolik to melo stran
ujde
ujde ale není tu nic o autorce
Kilari Phoenix
nespokojená: -,- Babičku vydalo víc nakladatelství...Boha nějak náročná :'D
nespokojená
nemáte tu nakladatelství a td............
Katka
fakt pěkný číst knihu se mi nechce super stručný obsach.
jako BMW
je to trochu moc stručný
...
no nejdřív se mi to číst nechtělo ale bylo to docela dobrý lepší než číst celou knížku
co já vím prostě já :D
je to dobrý
Strnad
Nejlepší opas a nic nedělat
klárča
díky moc mi to pomůže
filip
dobré to je :)
amča
paní Božena Něcová píše fakt hezky a ja ji moc ráda čtu.
Natalie
Paníé Božena Němcová má moc hezké knihy jako právě BABIČKA a nebo jiné pohádky
Libuše
je to parada když se člověk může inspirovat moc díků
Maikl
je to stručný a hlavně krátký
:)
tyhle ty referáty je vždycky lepší upravit
Že bý já?:DD
doufam že učis nepozna že to je z netu:):D