Bass Eduard - Cirkus Humberto

Kniha vypráví o Antonínu Karasovi, který odchází do Německa, jmenovitě do Hamburku, za prací, protože jako zedník ze Šumavy nemohl v Čechách najít práci. Bere s sebou i malého Vašíčka. V Hamburku nabízí Karasovi práci Karel Kerholec, který byl vedoucím stavěčů stanů u cirkusu Humberto. Karas tam našel dobrou obživu a poznal, že Češi jsou u cirkusu považováni za pracovité lidi.

Ubytovali se s Vaškem v maringotce číslo 8 spolu s dalšími Čechy Malinou a Burešem, který naučil Vaška číst, psát a počítat a přednášel mu básně. Vašek se začal učit jezdit na koni, akrobacii a provádět drezúru. Vašek si práci u cirkusu zamiloval a když dospěl, začal vystupovat jako krotitel.

Ředitel cirkusu a jeho žena hledají pro dceru Helenu ženicha, který by dokázal udržet cirkus. Rozhodnou se pro Vaška, jenomže ten je zamilovaný do Růženky, dcery paní domácí. Helena je zamilovaná do Paola, který už ale odjel k jinému cirkusu. Vašek se přesto rozhodne pro cirkus a po svatbě s Helenou se jim narodil chlapec Petr. Cirkus se ale dostává do potíží a zadlužuje se. Magistrát chce nechat zbourat dřevěnou budovu cirkusu, ředitel je raněn mrtvicí. Vašek přijme nabídku pražského podnikatele Berbudy, který chce pronajmout budovu varietního divadla. Syn Petr se nehodí pro cirkus a tak studuje v Praze. Varieté nazvali Humberto a má obrovský úspěch. Helena je ale nešťastná, jelikož tam nejsou koně, proto opouští rodinu a stává se krasojezdkyní. Při výcviku se ale zraní a umírá. Petr je nadaný matematik, stane se profesorem a bere si za ženu dceru obchodníka Kostečky. Narodí se mu dcera Liduška, která se stává miláčkem Václava, ten ji učí jezdit na koni.

Václav byl ředitelem 35 let. Jeho vnučka slaví úspěch jako tanečnice v Berlíně, Václav tedy odchází na zasloužený odpočinek, který prožívá s Liduškou a jejím snoubencem.

Hodnocení čtenářského deníku Bass Eduard - Cirkus Humberto

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  13. leden 2008
  12 553×
  296 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Bass Eduard - Cirkus Humberto

QuinnYCz
Velmi vám Děkuji ,zachránili jste mě před smrtí :))))
STEWE4
díky za informace potrebne pro tuto knihu ja si tu knizku ani neprecet a hned sem dostal ze jedna moc díky