Bukowski, Charles - Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má

Ch.B. se narodil roku 16.8.1920 v Andernachu v Německu jako Heinrich Karl Bukowski, ale ve třech letech se kvůli zhroucení německé ekonomiky jeho rodina přestěhovala do USA, do Los Angeles, kterému zůstal věrný víc jak padesát let. Po příjezdu se z malého Heinricha stal američtější Henry. Dětství bylo velmi problematické, zejména vztah s otcem, který ho často bil. V roce 1936 nastoupil na vyšší střední školu, začal navštěvovat místní knihovnu, ale hlavně také místní bary a restaurační zařízení. Během svého života se aktivně věnoval pití piva, vína a podobného alkoholu, sázení na koňské dostihy a souložení se ženami. Kromě toho prošel velký kus Států a vystřídal spoustu zaměstnání před tím, než se stal alespoň trochu slavným coby spisovatel hlavně poezie, ale i povídek.
Časově sice patří ke generaci beatníků, ale ve skutečnosti s nimi neměl nic společného. Jeho přístup k životu a cíle byly zcela odlišné a do podvědomí veřejnosti se jako spisovatel výrazně zapsal až v osmdesátých letech.
U nás jeho dílo vydává nakladatelství Pragma, přičemž mezi přeloženými texty převládají povídky. Téměř všechny jeho básně, povídky i romány vycházejí ze skutečného života, autor se v nich ukrývá pod pseudonymem Henry Chinaski. Jeho asi nejslavnější kniha je Poštovní úřad, v které celé autobiografické. Popisuje zde období, kdy pracoval na poštovním úřadě. Dalším dílem je Hollywood, u nás velice známé. Nějaká další díla jsou například Paměti starého chlapáka, Ženy, Tvrdí hoši píšou básně a Všechny řitě světa i ta má. Bukowski začal být více znám až po promítání filmu Štamgast(Barfly), o kterém bohužel u nás není vidu ani slechu. Sám autor se podílel na scénáři.
Charles Bukowski zemřel 9.3.1994 v San Pedru v Kalifornii, krátce potom co dokončil svoji poslední novelu. Na to jaký vedl život, plný alkoholu i drog, žil poměrně dlouho 74 let.

Kniha Všechny řitě světa i ta má byla vydána roku 1973 nakladatelstvím Black Sparrow Press v Kalifornii v originále pod názvem South of No North. U nás byla kniha vydána nakladatelstvím Pragma. Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné a spodní stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“. Kniha se jmenuje podle stejnojmenné povídky.
Charakteristika povídek v této knize je podobná jako u jeho ostatních děl. Vše je psané jednoduše a téměř na každé druhé řádce najdeme nějaké nespisovné, spíše vulgární slova. Povídky se týkají denního rutinního života hlavního hrdiny, který se setkává se stejně pochybnými a stejně se bavícími lidmi. Zasazení

povídek je většinou do bytu samotného Chinaskiho, nějaké jeho „přítelkyně“, které sám nazýval svými „kurvičkami“ nebo do nějaké hospody, restaurace, nočního baru či klubu. Dá se říci, že třetinu života Chinaski prospal, třetinu prosouložil a poslední třetinu propil a prozvracel. Takto krátkým způsobem se dá krátce charakterizovat hlavní postava. Jeho známí, z kterými se stýkal, byli dosti podobní. Chinaski také rád vsázel na koně, čímž si občas velice vydělával, peníze však stejně skončily někde v obchodě za lahve vína a krabičky cigaret.
V jedné z povídek se dokonce objevuje Ernest Hemingway, s kterým Henry zápasí v ringu. Povídka se nazývá Klasa.
Jedna ze zajímavějších povídek se jmenovala Tudy se nejde do ráje a byla o mladé atraktivní ženě, které si za velký peníz pořídila malé živé figurky, které se chovali uplně stejně jako lidé. V baru se seznámila s Chinaskim a kde jinde by skončil příběh než u ní doma.
UK
Ukončení většiny povídek je uděláno zvláštním způsobem. Většinou nějakou hláškou, která jednoduchá a vystihující.
Kniha se mi celkem líbila i když ze začátku jsem měla problémy se čtením vulgárních slov, která člověk jen tak někde napsané nevidí. Povídky měli děj a celkem i zajímavé zápletky i když se vlastně všude jednalo o sex a alkohol.

Prameny:
· Všechny řitě světa i ta má- Charles Bukowski; nakladatelství Pragma 1991
· Bláznivý život Charlese Bukowského – Howard Sounes; nakladatelství Pragma
1998
· Bukowski ve vaně (Vzpomínky Johna Thomase na Ch.B.) – Philomene Longová; nakladatelství Volvox Globator 1999
· Internetové stránky – www.mujwebukowski.cz

Hodnocení čtenářského deníku Bukowski, Charles - Všechny řitě světa i ta má

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  11 903×
  697 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Bukowski, Charles - Všechny řitě světa i ta má