Čapek, Karel - Bílá nemoc

Obsah: Drama o epidemie zhoubné Bílé nemoci. Tato nemoc napadá hlavně lidi ve věku kolem 50 let a projevuje se necitlivou bílou skvrnou na těle, která se zvětšuje a po třech měsících se tělo úplně rozpadá a pacient umírá.
Každá klinika se pokouší nalézt lék, ale všechny pokusy končí bezvýsledně, dokud se na scéně neobjeví neznámý doktor Galén, který přijde s lékem, který účinkuje. Doktor Galén je však rozený obránce života, humanista, nenávidí válku a proto s lékem v ruce požaduje celosvětový mír. Za svým postojem si neústupně a rozhodně stojí a proto se rozhodne, že bude léčit pouze chudé lidi, protože ti s válkou nemají možnost nic udělat. Vybízí přitom ostatní lidi, aby skončili s válkou a on uveřejní složení léku.
Shodou náhod je doktor Galén občanem válečného státu, který se právě chystá do války. Váleční vůdci se nechtějí svého válečného ideálu vzdát a na zrušení války ani v nejmenším nepomýšlí. Když zbrojař major Krüg zjistí, že je nakažen Bílou nemocí, raději spáchá sebevraždu, než aby se šel doprošovat doktorovi Galénovi o pomoc. Nakonec je ale nakažen i hlavní maršál a je přesvědčen svými dětmi aby ukončil válku a nastolil mír, že to bude pro všechny lepší. Maršál tedy dává doktorovi Galénovi slovo, že skončí válku a žádá ho, aby ho přišel navštívit. Doktor Galén tedy se svým kufříkem pospíchá k maršálovi, ale když se prodírá zfanatizovaným davem, který vykřikuje válečná hesla a provolává slávu maršálovi, přesvědčuje dav o opaku a je ušlapán a lék zničen.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Bílá nemoc

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. říjen 2007
  3 824×
  247 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Bílá nemoc

radek multirec(zavináč)seznam.cz
Celkem dobré až na ten text o Krugovy se mi zdá poněkud nešťastný.