Christopher Paolini - Eragon

Literární žánr: fantastický román

Překladatelé: Olga Machútová

Stručný obsah:
Eragonovi je 15let a žije na farmě se strýcem Gerem a bratrancem Roranem. Během jedné ze svých loveckých výprav do dračích hor objeví lesklý modrý kámen a odnese si jej domů. Později kámen praskne a vylíhne se z něj dračí mládě. Když se jej Eragon dotkne, objeví se mu na dlani stříbřitá značka, a tak mezi nimi vznikne nezrušitelné pouto a z Eragona se stává jeden z legendárních Dračích jezdců. Jezdci se stali strážci míru, učitele, léčiteli a díky svému spojení s draky také největšími kouzelníky.

Eragon ukryje malou dračici před vlastní rodinou a tajně ji vychovává. Dá jí jméno Safira podle draka, o němž se mu zmínil vesnický vypravěč Brom.

V době, kdy Safira přerostla Eragona přicházejí do vesnice podivní cizinci zvaní ra'zakové a hledají tajemný kámen, teda Safiřino vejce. Safira před nimi uletí s Eragonem do Dračích hor. Eragon ji přesvědčí, aby se vrátila, ale zjistí, že mezitím ra'zakové srovnali jeho domov se zemí. Eragon najde v sutinách Gera, zmučeného a vážně zraněného.

Gero brzy zraněním podlehne a Eragon přísahá, že ra'zaky vypátrá a zabije. Na útěku ho zastaví Brom, který o Safiře ví, a požádá Eragona, aby ho mohl ze svých vlastních důvodů doprovázet. Eragon souhlasí; Brom mu daruje meč zar'roc, který kdysi patřil jednomu jezdci. Eragon se od Broma mnohému naučí, včetně umění bojovat s mečem a kouzlit.

Poblíž Dras-Leony přepadnou ra'zakové Eragona a jeho společníka. Brom chrání Eragona, ale v boji je sám smrtelně zraněn. Ra'zaky zažene tajemný mladý muž jménem Murtagh. Brom zemře následující noci. S posledním dechem se přizná, že sám kdysi býval Jezdcem a jeho dračice se také jmenovala Safira.

Nešťastnou náhodou je Eragon v Gil'eadu zajat a přiveden ke Stínu Durzovi. S Murtaghovou pomocí Eragon z vězení uteče a vezme s sebou dalšího zajatce, elfku Aryu, která je v bezvědomí. Z Eragona a Murtagha se stanou velcí přátelé.

Arya je vážně zraněná a potřebuje lékařskou pomoc Vardenů. Začíná napínavý závod s časem. Pronásleduje je skupina urgalů, kteří je uvězní v Beorských horách. Murtagh s nimi původně nechtěl k Vardenům jít, ale již se nemůže vrátit a musí Eragonovi přiznat, že je synem Morzana.

Už to vypadá, že je urgalové pobijí, ale na poslední chvíli je zachrání Vardenové. Eragon je odveden k vůdci Vardenů Ažihadovi a Murtagh uvězněn kvůli svému původu.

Eragonův pobyt ve Farthen Důru naruší zprávy o urgalské armádě, která se blíží trpasličími chodbami. V bitvě, jež následně vypukne je Eragon oddělen od Safiry a musí bojovat sám se Stínem Durzou. Probodne Durzovi srdce a urgalové jsou zahnáni zpátky do tunelů.

Po Alagaäsii se šíří zprávy o nadcházející válce a také se blíží čas, kdy se bude muset Eragon postavit svému jedinému nepříteli: králi Galbatorixovi.

Charakteristika hlavních postav:
Eragon: patnáctiletý chlapec, který zažívá se svojí dračicí jedno dobrodružství za druhým. Je přátelský, vtipný, milý a hlavně tvrdohlavý.
Safira: dračice vylíhlá z modrého kamene. Je panovačná, ale poslušná a často pyšná.
Brom: Eragonův učitel, který zemře hrdinskou smrtí. Je chytrý a zkušený.
Murtagh: syn dračího jezdce Morzana. Je důvěřivý a pomáhá dobrým lidem

Ukázka:
… Safiře se z nozder divoce valil kouř a znovu se k nim snesla. Když jejím směrem vystřelilo mračno černých šípů, stočila se a převrátila. Většina z nich se odrazila od jejích šupinatých boků a nezanechala víc než škrábance, ale zařvala bolestí, když jí několik šípů propíchlo křídla…

Autorův záměr:
Autor chce čtenáři poukázat neexistující svět plný neuvěřitelných příhod a tvorů. Chce připoutat čtenáře k příběhu, aby od knihy neodtrhl oči. Jeho záměr určitě vyšel.

Hodnocení čtenářského deníku Christopher Paolini - Eragon

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  kampaj
  28. prosinec 2012
  18 969×
  594 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Christopher Paolini - Eragon

Honza :)
Nevím kdo tuhle stránku řídí, ale moc děkuji, knihu číst nechci a tohle jsem našel den před odevzdáním čtenářského deníku, zachránili jste mi krk kluci/holky, děkuju mockrát!
bbboris
dost dobrý moc mi to pomohlo dikec
MužBezTváře
Když nas učitel/ka nuti čist hodi se to ..
YourMumGay
Klára
wow ,užasný a přesný popis téhle knihy
Šéfiš
Přesně tak
Rebel
Stručný popis ej
Klára
Tahle kniha se mi mooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooc líbíííííííí.
4tu ji do čtenářáku a fakt semi mooooc líbí.Ktéto knize se budu hodně často vracet.
martáááásek :) :*
Tahle kniha je naprosto skvělá!! Doporučuji sna d pro každého Já když jsem tu knihu četla tak bylo zrovna léto,byla jsem od rána venku a jen četla .......no a pak hádejte co??spálená záda No prostě tahle kniha je ůžasná a ten popis je taky výstižný