Drda, Jan - Němá Barikáda (Vyšší princip)

Příběh se odehrává v období druhé světové války v době atentátu na Reinharda Heydricha. Vyšší princip se jmenoval jeden profesor, který říkal žákům, že by si měli osvojit vyšší způsob mravnosti. Jednoho dne přišel do třídy ředitel a vyhrkl ze sebe jména: Havelka, Moučka a Ryšánek. Žáci, pan ředitel a profesor Vyšší princip odešli za dveře. Po pár minutách přišel profesor do třídy a řekl žákům, že jejich spolužáci byly zatčeni za schvalování atentátu. Ve večerním rozhlase bylo oznámeno občanům, že Havelka, Moucka a Ryšánek byly zabiti za schvalování atentátu. Den na to se sešel učitelský sbor již brzy ráno, aby mohli přemýšlet, co udělají se včerejší událostí.

Jeden z učitelu navrhl, že by bylo nutné poslat projev upřímné loajality státnímu tajemníkovi panu Moravcovi. Chvíli bylo ticho, ale profesor dejepisu vytáhl papír z aktovky a do hrůzného ticha začal předcítat dopis, který si připravil. Po přečtení vytáhl pero a podal ho nejstaršímu členu celého sboru a řekl mu "Prosím, podepište se". Nejstarší profesor, kterému bylo pres sedmdesát let podepsal a pak řekl: "Na sklonku svého života přece nebudu lhát." Bylo rozhodnuto, že nikdo musí mít kázání v postižené septimě. Všichni se dohadovali, kdo to bude, nakonec se dostali k tomu, že to bude třídní septimy. Vyšší princip najednou ztuhnul, protože třídním byl on.

Došel do třídy a řekl: "Žáci, z hlediska vyššího principu mravního vám mohu říct jenom jedno: vražda tyranů není zločinem". Touto jednou větou se zbavil napětí a zmatku. Najednou jako by se mu hlava otevřela a zacal už rozpoznávat všechny žáky. V duchu si je prohlížel a hledal toho, kdo udal Ryšánka, protože bylo dost možné, že by to mohl být nekdo za třídy. Ješte chvíli se je tak prohlížel a poté řekl: "Žáci musím vám říct jednu vetu, kterou se bojím říct všude, já také schvaluji atentát na Heydricha". Cítil, že vše co mel říct řekl a tak se vydal ke katedře, aby zapsal. Sotva však začal ve tříde se najednou rozlehl hluk a šum. Vyšší princip pozvedl hlavu ke své třídě. Viděl dvacet septimánu, kteří stály před ním v pozoru, se zdviženými hlavami, s planoucíma očima.

Povídka se mi velice líbila, protože se dala dobře číst a popisovala skutečné události.

Hodnocení čtenářského deníku Drda, Jan - Němá Barikáda (Vyšší princip)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  31. červenec 2008
  16 428×
  375 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Drda, Jan - Němá Barikáda (Vyšší princip)

Anna vyšší princip
jak se vám líbi tato povídka
Katka
Tento článek se mi nelíbí.Projíždím všechny ale tento byl nejhorší.
1.)Velké množství hrubek
2.)Nesrozumitelné.
Děkuji však za to že jsem si udělala alespon menší představu o tomto příběhu!
Bitch
Obsah dobrý, jen je to nečitelné pro spoustu chyb a diakritických nedostatků!!!