Dumas, Alexandr - Tři mušketýři

Historický román se odehrává ve Francii v době panování Ludvíka XIII.

Hlavním hrdinou je mladý gaskoňský šlechtic d´Artagnan. Otec ho poslal do Paříže, aby se stal královským mušketýrem. Na cestu dostává nejen rady, ale i dopis pro pana de Tréville. Při cestě se střetává s hrabětem Rochesforem, jedním ze špehů kardinála Richelie.

V Paříži se mu podaří navštívit pana de Tréville, který mu dá doporučující dopis pro ředitele vojenské akademie, aby se mohl stát mušketýrem.

Cestou z paláce se mu podaří urazit tři mušketýry (Athose, Porthose, Aramise). D´Artagnan je však horkokrevný a nesnáší jakékoli omezování, a proto si s nimi, místo aby se jim omluvil, dohodne souboj. Souboje jsou však zakázány a tak pány v nejlepším zastaví gardisté kardinála Richeliuea. D´Artagnan se postaví po bok mušketýrů a nad gardou společně zvítězí.

Král si pozval Athose, Porthose, Aramise, d´Artagnana a pana de Tréville do Louvru a tam je pokáral, ale také odměnil za statečnost d´Artagnana hrstí pistolí. Ten si najde sluhu Plancheta a i s ním se ubytuje u pana Bonacieuxe a jeho ženy Constance. Tím se mladý Gaskoněc zaplete do dvorních intrik, protože Constance je důvěrnicí královny Anny Rakouské. Jednoho dne Constance unesou kardinálovi muži a chtějí, aby prozradila královnino tajemnství. D´Artagnan, který se do ní zamiloval jí osvobodí a dozví se od ní, že královně hrozí nebezpečí. Královnu v Louvru tajně navštívil vévoda z Buckinghamu. Královna mu na důkaz své přízně věnovala na památku skříňku s diamantovými přívěsky, které dostala od krále. Kardinál se to ale dozvěděl od svého špeha Rochefora se kterým se d´Artagnan setkal cestou do Paříže. Rochefor posílá svou intrikánskou přítelkyni Mylady de Winter, aby ukradla dva přívěsky vévodovi. Na radu kardinála si král přeje, aby si královna vzala přívěsky na ples. Constance poprosí d´Artagnana, aby jel do Londýna a přivezl přívěsky zpět.

D´Artagnan se vydává se svými přáteli na nebezpečnou cestu. Cestou ho kvůli problémům opouští postupně i mušketýři, ale d´Artagnan i přesto přijede do Londýna. Vévoda zjistí, že dva přívěsky chybí a nechá narychlo zhotovit kopie.

Na poslední chvíli vše stihne a královnina čest je zachráněna. Odměnou je mu vytoužené pasování na královského mušketýra.

Svými idejemi o přátelství, statečnosti, touze po spravedlnosti a lásce jsou Tři mušketýři stále čteným románem. Jejich známost zvýšila i četná filmová zpracování.

Hodnocení čtenářského deníku Dumas, Alexandr - Tři mušketýři

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. srpen 2008
  9 774×
  383 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Dumas, Alexandr - Tři mušketýři