Erben, Karel Jaromír - Kytice

Sbírka balad,kde se člověk střetává s nadpřirozenými silami,ať už z dobré vůle,nebo ze zloby. Děj vyvěrá z konfliktů porušující základní lidské vztahy,nastupuje pravda vyššího zákona, která je všeobecně platná.Lidský úděl je neodvolatelně určen.Za provinění vždy následuje trest.Osud však každému chystá jinou cestu.Někdy nedopřeje člověku,aby se vzpamatoval,vše končí katastrofou (Vodník,Polednice,Zlatý kolovrat).Jindy osud ponechá člověku čas,aby si vinu uvědomil a vykoupil se tím,že se bude kát (Dceřina kletba,Svatební košile,Poklad). Kytice zobrazuje hluboké city,které ovládají lidská srdce.Autor také vysoce ocenil společenské postavení ženy-matky,strážkyně domova,dárkyně života.
Sbírka obsahuje třináct lyricko-epických balad: Kytice,Poklad,Svatební košile,Polednice,
Zlatý kolovrat,Štědrý den,Holoubek.Záhořovo lože,Vodník,Vrba,Lilie,Dceřina kletba,
Věštkyně.

Vodník
Vodníkovi se podařilo polapit lehkomyslnou dívku,která neuposlechla matčina varování a odešla k jezeru.Ve vodníkově říši se jí stýská po matce,zároveň ji však poutá láska k dítěti, malému vodníčkovi.Na dívčina naléhání jí vodník pouští za matkou s podmínkou,že se vrátí do večera.Ale dívku její matka přemluví aby se už nevracela a ona jí poslechne,ale vodník jí zato potrestal-zabil jejich dítě.

Polednice
Matka v hněvu přivolává na své vlastní dítě polednici.Všechno se odehrává v několika chvílích během poledne.Divá žena se opravdu objevuje.Matka je tentokrát potrestána mnohem citelněji,tiskne své dítě tak silně,že jej udusí.

Štědrý den
Hana a Marie chtějí o štědrovečerní noci poznat svůj osud.Nahlížejí do jezera,Hana vidí svého milého,Marie svíce v kostele.Osud se do roka naplní.Hana je šťastná v manželství,Marie odpočívá na hřbitově.

Zlatý kolovrat
Matka přehnaně miluje svou dceru a dopouští se zločinu na dceři nevlastní,která se má stát nevěstou krále.Zabije ji a sama se s dcerou vloudí do přízně královy.Kouzelný dědeček však Dorničku oživí a pomocí očarovaného kolovratu vychází pravda najevo.Zlé ženy jsou krutě potrestány.

Svatební košile
Dívka touží po návratu milého,který zmizel někde v cizině.Ve svém zoufalství v modlitbě rouhá,prosí o návrat milého,nebo o svoji smrt.Opět přichází trest.Dívka prožívá hrůzné chvíle při strastiplné cestě na hřbitov,kdy poznává,že jejím průvodcem je kostlivec.Před tragickým osudem ji zachraňuje pokání a modlitba.

Hodnocení čtenářského deníku Erben, Karel Jaromír - Kytice

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  16. leden 2008
  5 572×
  366 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Erben, Karel Jaromír - Kytice

Lenda
Jo... je to dobré, ale mohlo toho být víc, třeba poklad, holoubek a tak:(