Erben, Karel Jaromír - Kytice

Vodník
Vodník při měsíčku si žije botičky a šatičky na svatbu. V pátek ráno jde dívka, nedbajíc rady své matky prát k jezeru šátečky. Lávka se pod ní prolomila a ona spadla do vody. Stane se ženou vodníka, má sním syna. Vyprosí si na vodníkovi, aby mohla navštívit matku. Matkaq ji pak nechce pustit do jezera. Vodník ji unese a když nechce jít do jezera, usmrtí dítě a hodí hlavičku s tělíčkem před dveře domu.

Kytice
Básník přirovnává básně s mateřídouškou, která vyrostla pro útěchu dětem na hrobě své matky.Tak taky dech pověstích našich, je jako vůně květů, vyrostlé na dávné mohyle naší minulosti.

Štědrý den
Dvě sestry Marie a Hana prosekali o půlnoci led, protože chtěli vidět co je čaká příští rok. Hana viděla svatbu a Marie pohřeb. A skutečně se tak stalo Hana se do roka provdala a Marie zemřela.

Mateřídouška
Dětem umřela matka a děti každý den chodili k hrobu a maminka se změnila v mateřídoušku. Děti hledají někoho blízkého.

Svatební košile
Vypráví o dívce, která se chtěla za každou cenu vdát. Nakonec místo aby si vzala pořádného kluka, tak si vzala kostlivce.

Polednice
Matka se rozzlobila na dítě, protože pořád křičelo a zavolala na něj polednici a polednice přišla, ale matka ve strachu dítě udusila.

Hodnocení čtenářského deníku Erben, Karel Jaromír - Kytice

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  15. srpen 2007
  6 078×
  204 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Erben, Karel Jaromír - Kytice