Foglar, Jaroslav - Hoši od Bobří řeky

Jméno autora: Jaroslav Foglar
Název díla: Hoši od Bobří řeky
Rok vydání: 1995
Nakladatelství: Olympia, a. s., Praha

Jaroslav Foglar
(1907 – 1999)

Jaroslav Foglar se narodil 6.7.1907 v Praze. Vždycky chtěl být spisovatelem. Už ve škole vynikal ve slohu a klukům psal sloháky, každému samozřejmě jinak, aby se nepoznalo, kdo to psal. Psaní podědil po rodičích. V roce 1930 napsal knížku do literární soutěže o nejlepší knížku pro mládež. Ještě se dvěma autory získal první cenu, kterou bylo Kč 10 000,--. Knížka dostala název Přístav volá. – A tak to začalo. Napsal 25 knížek a než zemřel, tak měl rozepsanou další, s názvem Stínadla se budou bourat?.
Jeho známé „foglarovky“ jsou především: Hoši od Bobří řeky, Strach nad Bobří řekou, Tábor smůly, Chata v Jezerní kotlině, Pod junáckou vlajkou, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství velkého Vonta, Jestřábe vypravuj, Tábor ve Sluneční zátoce, Dobrodružství v zemi nikoho a další.
Jeho díla v 70. a 80. letech nesměla vycházet.
Působil ve skautském hnutí, byl redaktorem časopisu Mladý hlasatel, v letech 1954 – 1964 byl vychovatelem v domovech mládeže. Skautský oddíl „Devadesátka“ byl za okupace a za komunistů zakázán. Sledovali ho a zvali na výslechy.
Rodinu neměl. V pětadvaceti letech se rozešel s Boženkou Oldřichovou, ale její fotku měl pořád. Známost mu vadila, měl své plány s knížkama.
Od července 1995 byl v nemocnici. Měl střevní potíže, byl po operaci. Cítil se však na čtyřicet. Říkal, že jeho mamince bylo sto let a že on se sta dožije jistě také. Avšak 23.1.1999 zemřel – v nedožitých devadesátidvou letech.

Hoši od Bobří řeky
Knížka vypráví o dvanácti chlapcích a o jejich vedoucím Rikitanovi. Hoši ze sebe společně udělali silné hochy. Dva měsíce prázdnin strávili v přírodě, kterou vybral Rikitan. Museli si postavit ze dřeva stany, vařit si. Za dva měsíce byli mrštní, odvážní, zruční, silní, ušlechtilí a také dobře plavali. Po návratu do své čtvrti byli úplně odlišní. Také měli spoustu vzpomínek na hezká místa a dobrodružství. Ale spoustu jich měli ještě před sebou.

Charakteristika hlavních postav:
Hlavní postavou je Rikitan (Jaroslav Foglar), který se stane věrným přítelem dvánácti chlapcům.
Rikitan je mladý, vysoký, usměvavý a hrozně zvědavý muž. Je odvážný, silný, ušlechtilý, zodpovědný. Nemá ve zvyku se prát, ale nějak to vymluvit i tomu druhému. Má rád legraci a nebojí se práce.
Dále je zde dvanáct mladých chlapců, kteří jsou ze začátku neohební a nešikovní. Ale s pomocí Rikitana se z nich stanou zruční, mrštní, odvážní, silní ušlechtilý, nebojácní a pravdomluvní hoši. Umí se o sebe postarat a pomáhají si.

Zhodnocení:
Knížka se mi moc líbila. Autor popisuje okolní krajinu „živě“. Lehce se dá vžít do příběhu, který je plný dobrodružství, napětí. Přímé řeči to napětí ještě zvyšují. Za kapitolami, ve kterých Rikitan chlapcům zadává bobříky, jsou ještě jednou zadány pro čtenáře. Na konci knihy je souhrn bobříků a rady, jak správně postupovat při jejich získávání.
Jazyk je jednoduchý.

Prameny:
Top Víkend Magazín – Host na víkend (z roku 1997)
knížka Hoši od Bobří řeky

Hodnocení čtenářského deníku Foglar, Jaroslav - Hoši od Bobří řeky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. červen 2008
  21 206×
  489 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Foglar, Jaroslav - Hoši od Bobří řeky

jste nuly
jste nuly
Karel
Tato kniha je moc dobrá rád jí čtu ale nemám rád to že na ní lidé nadávájí pro mě je výborná dávám 1
megíí
Tuhle knížku miluji!! :* ♥
Denda
Díky je to moc hezkéé
Armando
díky moc
bart
díky,moc mi to pomohlo