Jaroslav Foglar

Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze. Studoval Veřejnou obchodní školu. Byl zaměstnán jako úředník, pedagogický pracovník a jako redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed.

Ve čtyřech letech ztrácí otce a od té doby žije s matkou a starším bratrem. V roce 1914 se rodina přestěhuje z Nuslí na Vinohrady. Roku 1920 na výzvu svého bratra navštěvuje skautský oddíl 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku Jestřáb. Jako třináctiletému mu vychází literární pokus, báseň Měsíční noci.Jeho první publikovaná povídka Vítězství vychází časopisecky roku 1923, a je jakoby prvním krůčkem ke spisovatelské dráze.

V roce 1925 končí obchodní školu, krátce pracuje v informační kanceláři a poté přechází na třináct let jako úředník k firmě Oskar Stein. O prázdninách vede skautský tábor, při němž poprvé zavítá do Sluneční zátoky na řece Sázavě. Po návratu z tábora se 34. pražský oddíl slučuje se slavnou Dvojkou a Jestřáb přechází do jeho vedení. Po šedesáti letech nepřetržitého vedení předává oddíl svému nástupci a řadí se tak mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě.(1987)

Brzy poté přichází období Foglarova redaktorského působení v časopise Mladý hlasatel, kde 8.5.1937 vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Mladého hlasatele. V létě vychází první vydání knihy Hoši od Bobří řeky. Od listopadu 1938 se ve vedení redakce objevuje Jaroslav Foglar spolu s Karlem Burešem a od 17. prosince vychází na pokračování, dnes již legendární seriál, Rychlé šípy. Roku 1941 je Mladý hlasatel zastaven nacisty. Těsně po válce vydává Foglar časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody, aby založil nový časopis - Vpřed.Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948.
V padesátých letech Foglar působí jako vychovatel v domově mládeže. Ani v tuto dobu nepřestává psát. Po delší odmlce se v roce 1965 na trhu objevuje Tajemná řásnovka. V Ostravském kulturním zpravodaji začínají vycházet Rychlé šípy s novými příběhy.

V sedmdesátých letech se spisovatel věnuje převážně práci s oddílem. Z tohoto období pochází kniha Náš oddíl, podložená více než šedesátiletou autorovou zkušeností ve vedení oddílu.
Ve věku 102 let umírá 18. února 1980 Foglarova maminka.
Po "sametové" revoluci roku 1989 má Foglar plně otevřenu cestu ke čtenářské veřejnosti. V nakladatelství Olympia vydává trilogii Dobrodružství v temných uličkách.

Od jara 1995 je J. Foglar dlouhodobě hospitalizován v nemocnici, ale podle možností dál vyjíždí na besedy se čtenáři. K devadesátinám Jaroslava Foglara a nedožitým devadesátinám dr. Jana Fischera pořádá Muzeum v Praze rozsáhlou výstavu s názvem Po stopách Rychlých šípů. Vychází jubilejní 15. vydání knihy Hoši od Bobří řeky s pamětním listem. A v listopadu vychází v nakladatelství Olympia kompletní knižní vydání Rychlých šípů se všemi dosud vydanými příběhy.

23. ledna 1999 umírá po delší nemoci v Thomayerově nemocnici.
Některá díla: Hoši od bobří řeky, Rychlé šípy, Tajemství Velkého Vonta, Modrá rokle, Poklad Černého delfína, Náš oddíl, Tábor smůly, Chaty v jezerní kotlině, Pod junáckou vlajkou, Záhada hlavolamu, Devadesátka pokračuje, Tajemná Řásnovka…………..

Hodnocení životopisu Jaroslav Foglar

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  6 567×
  480 slov

Komentáře k životopisu Jaroslav Foglar

Petr Golda
aha tak ja si tě přidáám ale ty mi to nepřijmeš jo??:Oseš fakt hezkáá moc :D
Aneta Vavřinova vavra123456789(zavináč)email.cz
toš co už je to lepší než nic aspon´ se vic dozvim :DD nebudu tak blbaa ale je to best..:) takové zápisy nám dělá aji učitelka :D lool ale ne fakt chvalim :D kdyby něco kdo bude čist ten koment tak si mě muže přidat na fb..pokud to nebude naky pedofil..:D fb..mam Anéét Vavřinová