Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana, Stařec a moře, Fiesta

Zúčastnil se jako dobrovolník první světové války (řidič, byl i raněn). Z těchto svých zkušeností načerpal látku k románu Sbohem, armádo. Byl válečným dopisovatelem ve španělské občanské válce - vznik dramatu Komu zvoní hrana. Miloval nebezpečí, dobrodružství, byl náruživým lovcem - Zelené pahorky africké. Novela Stařec a moře. Styl: jednoduchá věta, dějový spád, přirozený dialog, styl ledovce (1/8 napíše, zbytek je, na čtenáři). Žil chudě, spáchal sebevraždu.

Komu zvoní hrana
Americký román z období španělské občanské války. Děj románu je uvozen motem z angl. Básníka Johna Donna (“ Žádný člověk není ostrov sám o sobě celistvý … smrt každého člověka mě umenší, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nemusíš ptát komu zvoní hrana. Tobě zvoní.”). Je soustředěn na tři dny života lektora španělštiny Roberta Jordana, který bojuje jako americký dobrovolník ve španělské občanské válce. Připojuje se k jedné ze skupin partyzánů v horách poblíž Segovie, aby vyhodil do vzduchu most a znemožnil tak přísun nepřátelských posil v době chystaného republikánského útoku. Během pobytu u skupiny, kdy její vedoucí Pablo projevuje narozdíl od své družky Pilar a starce Anselma k Jordanově povstání nedůvěru, se Jordan zamiluje do Marie, dcery republikánského starosty zavražděného fašisty. Jordan sám o zdaru útoku pochybuje, velení jej však neodvolá včas. Při úspěšném zničení mostu Anselmo umírá, Jordanovi během ústupu kůň zlomí nohu. Skupinu posílá do bezpečí, sám očekává se zbraní v ruce její pronásledovatele.
Hlavní postavy:

  •  Roberto Jordan, Maria, Pilar, Pablo
  •  Anselmo+, Fernando+, Eladio+, Andrés (se zprávou na velení), cikán Rafael, Primitivo, Augustín,
  •  Kaškin, Golz , El Sordo

Stařec a moře
Literární senzací se stala roku 1952 novela (lyrická) Stařec a moře, v níž se Hemingway znovu vzepjal ke svým dřívějším geniálním spisovatelským výkonům. Tento hluboce lidský příběh prostého starého rybáře Santiaga se stal oslavou nikdy nekončícího zápasu člověka s přírodou a holdem lidské statečnosti, houževnatosti a nezdolné duševní síle (X marnost úsilí). Novela Stařec a moře, jež je zároveň autorovým životním krédem, plným právem přispěla k tomu, že E.H. se stal největší postavou americké literatury první poloviny 20. Století.
Santiago se celý život snažil ulovit velkou rybu. Sám ji na moři chytil, přivázanou k lodi ji veze ke břehu. Jenže na něj zaútočili žraloci, rybu mu ohlodali. Strhla se velká bouře a on se musel rozhodnout mezi životem a svým životním úlovkem.

Fiesta
Fiesta je první Hemingwayův román. - O tzv. “ztracené generaci”, která po osobních válečných zkušenostech prožívá těžkou deziluzi a citově rozjitřená a nejednou fyzicky poznamenaná prožitými událostmi se dychtivě a zmateně snaží zmocnit života v honbě za nejplnějšími prožitky. Jádrem vyprávění je výprava pařížské skupiny “ztracenců” za rybařením a býčími zápasy do Španělska. Hrdina příběhu Jake Barnes, kterému válečné zranění brání v naplnění jeho lásky k přitažlivé a vitální lady Brett Ashleyové, úporně hledá stejně jako jeho přátelé odpověď na otázku, jak dál žít.

Hodnocení čtenářského deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana, Stařec a moře, Fiesta

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. prosinec 2007
  4 756×
  459 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana, Stařec a moře, Fiesta