Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana

Nakladatelství Svoboda, Praha 1977

Ernest Hemingway (1899-1961) je představitelem ztracené generace, americký spisovatel a publicista. V roce 1954 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Dokončil středoškolské vzdělání, ale studia ho příliš nebavila. Roku 1917 odchází jako dobrovolník Červeného kříže na italskou frontu, utrpěl těžké zranění nohy a strávil několik měsíců v nemocnici v Miláně. Po válce působí jako novinář a cestovatel, příběhy z cest v dílech, např. Zelené pahorky africké –lovecké zážitky z Afriky. V letech 1936-1939 se aktivně zúčastnil občanské války ve Španělsku, v období 2. světové války působil jako reportér na Kubě, v Číně a Normandii. Poslední roky života dožil na Kubě, trpěl psychickou poruchou a nakonec spáchal sebevraždu. Dílo: povídky Muži bez žen, Vítěz nezíská nic, romány Fiesta, Sbohem, Armádo!, Komu zvoní hrana, novely Stařec a moře, Odpolední smrt, drama Pátá kolona.

Motto: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem částí lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“
John Donne

Děj tohoto románu se odehrává ve Španělsku za občanské války- republiky proti fašistům.
Dynamitník Robert Jordan se vydává na fašistické území. Během chystaného republikánského útoku ho čeká důležitý úkol- má vyhodit do vzduchu strategicky položený most a znemožnit tak fašistům zásobování. Jordan se v horách za frontou seznamuje se dvěma skupinami partyzánů a nachází zde také životní lásku v podobě dívky Marie. Jejich vztah trvá pouze tři dny, ale Jordan zažívá pocity, které dosud v životě nepoznal. Fašisté útok bohužel odhalí a jsou na něj dobře připraveni. Při krátké přestřelce v horách navíc padne jedna z partyzánských skupin a Jordan se potýká s nedostatkem osob pro úspěšné splnění úkolu. Most se mu nakonec s malými ztrátami na životech podaří vyhodit, během úniku si však ošklivě zlomí nohu a zůstává na místě napospas fašistům, aby alespoň nějaké zabil.

Robert Jordan je původně vysokoškolským lektorem španělštiny, bojovat odjíždí pro dobrou znalost kraje a víru v republiku. Té zůstává věrný až do posledního okamžiku- nezastřelí se, ale čeká na fašisty, aby zabil alespoň jejich důstojníka. Je statečný a má pevné nervy- pokud polevuje ve svých úmyslech, dokáže se znovu sám vzchopit a rozumně uvažovat.

Vypravování je v er formě, ale je prokládáno častými vnitřními monology Roberta Jordana. Hemingway v nich řeší nejen otázku zabíjení jiných lidí, ale i války samotné, která je špatná a zbytečná. Hlavní děj- příběh Jordana doplňují další krátká vyprávění- jedná se nejčastěji o vzpomínky členů partyzánské skupiny, spousta jich je z prostředí býčích zápasů.

Kniha se mi velmi líbila, má poutavý a zajímavý děj, odráží postřehy lidí a zbytečnost války, je napínavá, dobrodružná. I když se děj odehrává pouze během tří dnů, čtenář se ani chvíli nenudí, nic není popisováno obsáhle nebo rozvláčně.

Hodnocení čtenářského deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. prosinec 2007
  4 471×
  481 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana