Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana

Autor: Ernest Hemingway
Název knihy: Komu zvoní hrana
Rok vydání: 1993
Překladatel: Miloslav Jirda

Stručný obsah: Příběh se odehrává ve Španělsku během občanské války. Místní učitel španělštiny Američan Robert Jordan se zapojil do občanské války a spolu s republikánskými partizány chce zabránit přísunu nepřátelským silám na území. Po mnoha nevydařených pokusech shledalo vedení partizánu jako jediné východisko zničení železničního mostu a tím zabránit možnosti nepřátel využít železnici.

Mezitím Robert potká velkou lásku, dceru zavražděného starosty Marii Sanchezovou, se kterou prožije mnoho šťastných chvil a na nějakou dobu zapomene na strasti a útrapy války. Když Robert odchází do akce, slibují si s Marii věčnou lásku.

Po dlouhém plánování akce se partizánům most podaří zničit, ale při ústupu dojde k přestřelce a Robert dostane zásah do nohy, což mu znemožní ústup do nebezpečí.Tak se Robert rozhodne spolu s několika dalšími partizány zůstat na místě a trochu zpomalit nepřítelův postup. Tato hrstka lidí si dobře uvědomuje svou nulovou šanci na přežití, ale nepodává se depresím, protože věří, že umírají pro správnou věc.


Hlavní postavy: Robert Jordan – mladý učitel španělštiny, který se bez strachu vrhá do nebezpečí, i když si je plně vědom rizika, které postupuje. Je to typický příklad kladného hrdiny.

Marie Sanchezová – dcera brutálně zavražděného starosty, která bezmezně miluje Roberta a zprávu o jeho smrti přijímá velice těžce.

Hlavní myšlenka knihy: Autor se snaží čtenáře seznámit s občanskou válkou ve Španělsku. Dále zde ukazuje víru a oddanost temnějších partizánů ve věc které věří a že se za ni nebojí zemřít.

Můj názor na knihu: Kniha je to velmi povedená a výborně vystihuje dobu španělské občanské války.

Hodnocení čtenářského deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. srpen 2007
  5 441×
  264 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hemingway, Ernest - Komu zvoní hrana

karel
tohle je uplná blbost, kdo tu knížku četl, tak ví, že většina věcí v tomhle referátu je silně pozměněná...např. že robert dostane zásah do nohy..to je kravina, zlomí mu jí kůň..stejně tak, jakože tam snim zustane víc lidí..je tam sám s kulometem...radši si hledejte lepší práci, takhle neí moc zdařená. sory