John, Radek - Memento

Kniha Memento je pravdivý a skutečný příběh o životě mladého 17ti letého Michala. Děj začíná na diskotéce, kde se setkává s drogami. Právě zde počala jeho hluboká závislost.
Během několika let Michal opouští rodinu. Setkává se s Evou, která také patří do party. Brzy ztrácí schopnost se kontrolovat v závislosti. Tak volí sebevraždu jako jediný způsob, jak se zbavit halucinací, nočních můr a strachu z každého nového rána. Ocitá se v nemocnici, a zde si poprvé uvědomuje, kam se jeho život řítí. Snaží se kontrolovat dávky, ale je to pořád horší a všechna předsevzetí a sliby začít zase od začátku bez drog, jsou ty tam.
Aby se s Evou cítili aspoň o něco lépe, museli vykrádat lékárny. Po několika vloupáních byl Michal zatčen, a odsouzen k 30 měsícům. Tady si opět uvědomuje, že na světě je mnoho jiných věcí, ze kterých může mít člověk radost. Na svobodě svou matku přesvědčoval, že s drogami přestane. Sám tomu však příliš nevěřil.
Nakonec byl opět odloučen od Evy a musel podstoupit léčbu. Šílel z denního stereotypu léčebny a zároveň si uvědomoval, že nemá proč žít, zbývala mu vlastně jen Eva. Jenže po propuštění z léčebny jej dostihla krutá zpráva. Eva je mrtvá. Otrávila se plynem, ale Michalovi je jasné, že to nebyla sebevražda. Navíc čekala dítě. Michal se snaží najít viníka a pomstít tak smrt Evy. Veškeré snahy jsou však marné.
Díky duševnímu a fyzickému vysílení upadl do hlubokého bezvědomí. Po 3 týdnech se probral, ale jeho mozek zničen dlouholetým užíváním drog plně nefunguje. Proto by Michal Otava převezen do psychiatrické léčebny. Jen částečně chápe souvislosti a je odkázán na pomoc a péči lékařů. Na otázky reaguje pláčem, kvílením nebo netečností.
Drogy připravily Michala o smysl života, o jeho kamarády, rodinu a lásku. Mladých lidí s podobným osudem stále přibývá.

Hodnocení čtenářského deníku John, Radek - Memento

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. únor 2008
  4 774×
  297 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku John, Radek - Memento