John, Radek - Memento

Radel John se narodil 6.prosince 1954 v Praze. Vystudoval FAMU (scenáristiku a dramaturgii). Pracoval jako reportér časopisu Mladý svět, nyní pracuje jako šéfredaktor redakce publicistiky TV NOVA. K jeho dílům patří Džínový svět, Začátek letopočtu, a další.

Děj se odehrává v 80.letech v Praze a popisuje osudy skupiny toxikomanů. Hlavním hrdinou je Michal Otava, který se po útěku z domova dostal do party mladých toxikomanů. Ze začátku pro něj droga znamenala východisko z nudy, ale postupem času nedokáže bez drogy existovat. Na druhém místě (za drogou) stojí přítelkyně Eva Popelková. Jeho život se stále více stává závislým na droze- nejprve na morfinu, později na pervitinu. Spoustu měsíců tráví v léčebných zařízení, ale po návratu začíná vždy znova. Poté, co společně s Evou vykradli lékarnu, jde Michal do vězení. Později, po návratu z vězení, čekala Eva Michalovo dítě. Oba dva se snažili přestat s pervitinem, ale nepodařilo se jim to. Eva se otrávila plynem a tím zemřelo i její dítě. Michal kolem sebe všechny podezřívá a snaží se Evu pomstít. Nakonec je nalezen svou matkou ve stavu bezvědomí, z něhož se sice probere, ale s trvalým poškozením mozku.

Radek John líčí všechna stadia drogové závislosti. Se svým dílem se snažil upozornit na nebezpečí drog, o kterých se v době, kdy Memento psal u nás příliš nevědělo.

Hodnocení čtenářského deníku John, Radek - Memento

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. únor 2008
  8 726×
  217 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku John, Radek - Memento