Krysař

autor: Viktor Dyk
nakladatelství: Omega
rok vydání originálu: 1915
rok českého vydání: 2013

Poprvé jsem se s Krysařem setkala už jako dítě, když mi ho tatínek pouštěl jako audio knihu na spaní. Už tehdy jsem byla jeho příběhem přímo okouzlená. Zatímco moji sourozenci spali a hlasitě oddechovali, já jsem do poslouchala Krysaře vždy až do konce.

Podruhé jsem se s ním setkala v sedmém ročníku základní školy, kde jsem ho četla jako povinnou četbu. Tehdy nám pan učitel vysvětloval symboliku této knihy. Například království sedmihradské symbolizuje místo splněných snů nebo píšťala symbolizuje moc nad přetvářkou a společenskou špínou , kterou mají být krysy.

Před dvěma měsíci jsem ji našla u sebe doma v nočním stolku a přečetla jsem jí.
Kniha se mi četla velmi dobře, protože má poutavý obsah, ale je také pěkně napsaná. I když jsem už věděla jak to dopadne, přesto jsem byla docela zvědavá. On je přeci jen rozdíl přečíst si to na základní škole a potom na střední. Člověk má jiný úhel pohledu. Zatímco na základce jsem se zajímala spíše o ty krysy a píšťalku, teď mě zaujal případ mladé Agnes. Podle mě byl Krysař velice sympatický, ale smutný člověk. Na začátku je patrné, že má docela nízké sebevědomí: „Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“ Ale když se zamiluje do Agnes, všechno v něm se jakoby změní. Dívka je ze situace velice zmatená a když se jí opět zmocní její bývalí milenec Kristián a ona otěhotní, je zoufalá, že ztratí Krysaře a spáchá sebevraždu.

Tato kniha je asi hodně čtená, nejspíše proto, že se v ní objevují prvky z dnešní doby, jako jsou přetvářka, materialismus a hlavně to, že lidé chtějí mít všechno jen pro sebe. Jako například, když obyvatelé Hammelnu odmítnou Krysaři dát jeho plat za jeho práci. Myslím, že kromě závěru je tohle moje oblíbená pasáž. Líbí se mi podrobný popis snů o Krysaři. Nejdřív všechno vypadá skvěle, ale potom zasáhne Krysař a všechno se promění. Z postelí se stanou rakve a z oděvů rubáše.

Krysař se dostal na filmová plátna a také do divadel jako muzikál. Na muzikále jsem byla už minulý rok, ale ráda bych si někdy v budoucnu našla čas na shlédnutí filmu.

Lea Kreisingerová
(Sissi Jones)

Hodnocení čtenářského deníku Krysař

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Lea Kreisingerová
  6. duben 2016
  4 100×
  372 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Krysař