Maupassant, Guy de - Vášeň

Guy De Maupassant patří ke klasikům francouzské literatury. Proslavil se psaním románů i novel. Jeho díla jsou hluboce psychologická a rozpracovaná. Autor projevuje svůj kritický pohled na Francii oné doby. Čerpá z rodné Normandie,z prostředí vyšších kruhů,ale neváhá ani sáhnout i do sféry lidí deklasovaných. Píše především o lásce.Psal prózy,kde nejznámější je ,,Miláček“,ale také napsal desítky povídek.Některé z nich jsou obsaženy v této knize.
Tato kniha je sbírkou povídek. Je v ní třicet čtyři povídek. Kniha se jmenuje stejně,jako první povídka ,kterou obsahuje-Vášeň.
Hlavní hrdinou povídky vášeň je Jan Renoldi a paní Poincotová. Paní Pioncotová se zamiluje do poručíka Renaldiho.Ten ovšem tento vztah bere jako chvilkový rozmar. Nejdřív se stýkají v tajnosti,aby je nikdo neviděl,neboť paní Poincotová byla vdaná ,ale potom byla paní Poincotová tak zaslepená láskou,že se stýkali veřejně,celá společnost je pomlouvala. Poručík Renoldi ji ovšem nemiloval,štítil se jí. A chtěl se jí zbavit,říkal svému nadřízenému,plukovníkovi Pavlovi d´Henricelovi,že ji snad zabije. Za nějakou dobu měla být jejich posádka přesunuta z Le Havru do Lille. Když se to poručík dozvěděl,tak jásal,že se konečně zbaví paní Poincotove. Ta,když se dozvěděla,že mají být přesunutí,přišla za ním domů a vyznala mu lásku a řekla,že se rozhodla opustit svého manžela a své dvě dcery a že s ním pojede do Lille. Poručík,když toto slyšel,se velice rozhněval,řekl jí všechno,že ji vůbec nemiluje,že se mu hnusí ona i představa,že by s ním odjela do Lille. Ona se velice rozhněvala a utekla z jeho bytu. Po týdnu se dozvěděl,že se otrávila a že je v nemocnici. Přesunuli ho do Lille. Po dvou měsících za ním přišla její sestra,která mu řekla,že paní Poincotová brzy zemře a že její poslední přání je ho vidět aspoň na minutu. On tedy svolil. Šel za ní a když ji viděl,z nějakého nepochopitelného důvodu,snad,že se kvůli němu pokusila zabít a že teď vůli němu umírá,ji zahrnul nesčetnýma polibkama a slíbil ji,že až se uzdraví,že s ní bude na věky,asi doufal,že se neuzdraví. Ona se však uzdravila. Odešli spolu do Lille. Plukovník však nesnesl,aby jeho podřízený žil s vdanou ženou,ten co když se paní Poincotová ptrávila nutil poručíka,aby za ní šel a udobřil se s ní, a neustále ho káral.Poručík tedy rezignoval na svoji funkci a odstěhovali se do nějaké vilky u Středozemního moře.Žili tam spolu dva roky,do doby,kdy za nimi přišel manžel paní Poincotové,aby se k němu a k jejím dvěma dcerám vrátila. Když to poručík slyšel,tak ji také prosil,ať od něho odejde a ať se vrátí k manželovi.
Tato kniha se mi docela líbila. Autor v ní popisuje dobové úsudky,morálku tehdejší doby.Obsahuje dokonce humor a vtip,který je zasazen do poutavého děje a navíc je kniha velice čtivá.

Hodnocení čtenářského deníku Maupassant, Guy de - Vášeň

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. červenec 2007
  3 593×
  489 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Maupassant, Guy de - Vášeň