Moliére - Lakomec

Do města přijela matka s dcerou, do které se zamiloval Kleantes.Oba se sbližujou.Kleantes však není jediný, kteráý ji miluje.Je totiž zbožňována Harpagonem.Eliška miluje Valeria.
Jednou Harpagon sdělí ve svém domě,že se budou konat zásnuby jeho s Marií a Eliščiny a panem Ansemem.Pro Kleantese a Elišku je to velká rána.Kleantes se pohádá s otcem.Chce s Marií utéct,ale do začátku potřebují nějaké peníze.Dozví se, že jistý pán půjčí peníze, ale pouze s třikráttakovou přirážkou.Oba se scházejí a Kleastes pochopí, co je jeho otec zač.
Doma Harpagon rozděluje práce:Eliška má jet s Marií ne trh.
Mezitím však Šindul vypátrá skrýši Harpagonových peněz.
Později přichází Anselm.Harpagon zoufale hledá peníze a nemyslí na nic jiného.Povolá si komisaře, aby to vyšetřil.Mezitím se vysvětlí, že Anselm není on, ale že je to don Pavel d´ Alburci.
Valerius a Marie jsou jeho děti.Příčina jejich odloučení byla ta, že před několika lety pluli lodí, která se rozbila a potopila.Otec se zachránil na klolem plující obchodní lodi, matka a dcera na pirátské lodi a syn se sluhou na plachetnici.
Nakonec se ukáže, že pokladnu s pěnězmi vzal Kleantes a Anselm navrhuje svadbu Kleantese s Marií a Elišky s Valeriem.
Harpagonovi posílají to, že všechny výdaje platí pan Anselm a on má svoje peníze.

Hlavní postava:
Harpagon:velký a starý lakomec, který má rád jen sebe samotného a své peníze.Pro peníze nelituje zabraňovat ve štěstí svých dětí a přátel.Svým chováním poškozuje své bližní, přátelé, okolí, ale především sebe samotného.

Hodnocení čtenářského deníku Moliére - Lakomec

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. srpen 2007
  5 445×
  257 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Moliére - Lakomec