Nabokov, Vladimir - Lolita

Lolita je psychologické drama. Tento milostný příběh je bolestnou, hořkou, přesto osudovou zpovědí čtyřicetiletého váženého univerzitního profesora Humberta Humberta.

Hlavní postavy: Humbert Humbert, Dolores (Humbert ji nazývá Lolitou)

Stárnoucí, ale stále přitažlivý Humbert se zamiluje do čtrnáctileté rozverné dívky Dolores, u jejíž matky bydlí Humbert v podnájmu. Aby mohl být mladinké dívce, které říká Lolita, neustále nablízku, ožení se s její neatraktivní matkou, kterou nemiluje. Ta ale nešťastnou náhodou zemře, a tak už zakázané lásce Humberta a jeho nevlastní dcery nestojí nic v cestě.

Ze strachu, že by mohli být odhaleni, se spolu vydávají na dlouhou cestu.

Humbert ví, že Dolores velmi ublížil, ale cítí k ní skutečnou, hlubokou lásku. Ta ale není opětována. Dospívající Dolores si uvědomuje stále větší tíhu tohoto křehkého a napjatého milostného vztahu, a tak od Humberta utíká. On se ale od své Lolity nedokáže odpoutat a proto se rozhodne ji hledat. Po dlouhém pátrání ji najde opuštěnou a těhotnou. Nechce už Humberta nikdy vidět. Sobecký a rozzuřený Humbert zastřelí muže, který Lolitu svedl, a tak se nakonec ocitá ve vězení.

Hodnocení čtenářského deníku Nabokov, Vladimir - Lolita

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. září 2007
  8 397×
  175 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Nabokov, Vladimir - Lolita