Neruda, Jan - Trhani

Povídka Trhani začíná popisem příprav k výstavbě železnice. Po vyměření dráhy a jejím schválení se do místa stavby začínají scházet námezdní dělníci. Autor si všímá několika postav, popisuje jejich vystupování a zevnějšek. Dělníci si stavějí svá přístřeší, která se liší podle toho, zda je dělník ženatý či nikoliv. Osada dostane jméno Austrálie.
Trhani mají svou hierarchii, své spory řeší u „soudu“, soudcem je trhan, v jehož přístřeší je nejvíce místa. Řeší zde spor trhanů Komárka a Schneidera s Italy (taktéž pracující na železnici).
Autor si všímá i povahy dělníků, zatímco Češi téměř celou svou výplatu propijí, cizinci se snaží ušetřit a posílají peníze domů. Poukazuje na fakt, že spousta dělníků pije víc než je zdrávo. Neruda si více všímá osudu trhana Komárka, jemuž je vedoucím stavby (inženýrem) nabídnuta šance na zlepšení životní úrovně. Komárek se jí chopí a přijme nabízenou pomoc, ale veškeré peníze opět propije. O další šanci zažádá později sám a tentokrát se alkoholu úspěšně vyhýbá. Získá lepší místo, nalezne svou dávnou lásku. Na konci povídky však zjišťujeme, že ačkoliv se snažil zlepšit svůj život, osud je k němu stále krutý, neboť mu umírá dítě.

Hodnocení čtenářského deníku Neruda, Jan - Trhani

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  17. říjen 2007
  4 261×
  187 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Neruda, Jan - Trhani